Araba Radyatör Nasıl Değiştirilir

Araba Radyatör Nasıl Değiştirilir

Radyatör Nasıl Değiştirilir?

Doğru radyatör bakımı, arabanızın en yüksek performansta çalışmasını sağlamak ve aşırı ısınmadan kaynaklanan maliyetli motor hasarını önlemek için çok önemlidir. Bu iş genellikle çok zor değildir, aslında kendinize güveniyorsanız kendi kendinize bile radyatörünüzü değiştirebilirsiniz. İşte adım adım radyatör değişimi:

  1. Kısım

Soğutma Sisteminin Boşaltılması ve Yıkanması

1- Radyatör kapağını çıkarın. Bunu yalnızca motor soğukken yapın. Bu, soğutma sistemi üzerindeki basıncı kaldıracak ve boşaltma sırasında vakumun kilitlenmesini önleyecektir.

2- Radyatör hortumlarını sıkın. Hortumları sıktığınızda bir çıtırtı hissederseniz, muhtemelen soğutma sisteminde paslanma vardır. Yeni soğutma sıvısı doldurulmadan önce sistemin yıkanması gerekecektir. Oto aksesuar ve oto parça satan dükkanlarda bunun için özel malzemeler vardır. Onlardan temin edebilirsiniz.

3- Radyatör kapağının altına bir kap yerleştirin. Aracınızdan tahliye ettiğiniz tüm antifrizi kontrol etmeniz zorunludur. Antifriz, çevreye zarar vermesinin yanı sıra, insanlar ve hayvanlar için oldukça zehirlidir. Tatlı tadı ve kokusu onu çocuklar ve evcil hayvanlar için çekici kılar ve ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir.

4- Radyatör kapağını açın. Bir pense yardımıyla kapağı açabilirsiniz.

5- Radyatörü yıkayın. Paslanma hissettiyseniz veya antifriziniz kirli görünüyorsa, radyatörünüzü yıkamanız gerekmektedir.

6- Boşalttığınız tüm antifrizi geri koyabilirsiniz. Yıkamadan gelen suyun içinde de ayrıca antifriz bulunacaktır. Bu sıvılar tehlikeli atık olarak kabul edilir ve toprağa dökülmemelidir

  1. Kısım

Radyatörün Bağlantısının Kesilmesi

1- Üst ve alt radyatör hortumunu çıkarın. Bu, hortum kelepçelerini gevşetmenizi gerektirir. Bunu, bir tornavida yardımıyla yapabilirsiniz. Kelepçeler hortumunu yukarı kaydıracak kadar gevşek olmalıdır. Yeterince gevşettiğinizde yukarı çekerek hortumları sökebilirsiniz.

2-Tüm elektrik kablo demeti bağlantılarını çıkarın. Fan motoru elektrik konnektörünü bulun ve bağlantısını kesin. Bu genellikle tek elektrik bağlantısıdır, ancak emin olmak için iki kez kontrol edin.

3- Klima kondansatörünün bağlantısını kesin. Klima kondansatörü genellikle radyatöre bağlanır. Radyatörü çıkarmak için, kondenser montaj cıvatalarını bir anahtarla çıkarmanız gerekecektir. Bu, kondansatörün motor bölmesinde kalmasını sağlar ve soğutucu akışkan sistemini kapalı tutar.

Kondansatör montaj cıvataları genellikle radyatörün üst köşelerine yakındır. Kondansatörden herhangi bir hattı veya hortumu çıkarmanıza gerek kalmayacaktır.

4- Montaj braketlerinden cıvataları çıkarın. Radyatörünüzün arabanıza nasıl bağlandığına bakın. Genellikle üstte çerçeveye cıvatalı destekler bulunur ve alt kısım girintili lastik ayaklar üzerinde durur.

5- Radyatörü arabadan çıkarın. Hortum, elektrik konnektörü olmamalı ve çıkarılması için yeterli açıklığa sahip olmalıdır. Değilse, düzeni inceleyin ve başka herhangi bir şeyi sökmeden önce düşünün. Üst motor yatağı gibi diğer bazı bileşenlerin çıkarılması gerekebilir, ancak genellikle radyatör yalnızca montaj braketleri ile tutulur.

6- Radyatörü demonte edin. Radyatör çıktıktan sonra, yeni radyatöre aktarılması gereken parçaları aramanız gerekecektir. Bu, fan mahfazası tertibatını, dirsekleri veya diğer parçaları içerebilir.

  1. Kısım

Yeni Radyatörün Takılması

1- Tüm parçaları radyatöre bağlayın. Parantez, fan muhafazası vb. Gibi eski radyatörden çıkarılan herhangi bir parçanın arabaya girmeden önce yeni radyatöre takılması gerekir.

2- Radyatörü araca takınız. Eski radyatörü çıkardığınız yere basitçe koyabilirsiniz. Bu kısım oldukça kolaydır, ancak dikkatli olun. Radyatörün kanatlarını bükerseniz, uygun hava akışı ve soğutmayı sağlamak için bunları bir radyatör tarağıyla düzeltmeniz gerekecektir.

3- Montaj braketlerini bağlayın. Radyatörü destek rayına indirin veya yerleştirin. Radyatörü, radyatör ile destek rafı arasındaki lastik kalıplar da dahil olmak üzere herhangi bir montaj tırnağıyla hizalayın. Radyatörü motor bölmesine sabitlemek için montaj braketi cıvatalarını sıkın.

4- Klima kondansatörünü sabitleyin. Eski radyatörden çıkardığınız aynı kondansatör montaj cıvatalarını kullanın. Kondansatörü, cıvatalar radyatöre oturacak şekilde hizalayın ve bir anahtar veya cırcırla vidalayın.

5- Herhangi bir kablo demetini takın. Bu, elektrikli fanınıza gücü geri kazandıracaktır (arabanızda elektrikli bir fan varsa). Radyatörünüzde başka herhangi bir elektrikli bileşen varsa, bu onlara da güç sağlayacaktır.

6- Şanzıman soğutma sıvısı hatlarını bağlayın. Bu, şanzımanın soğuk kalmasını ve şanzıman yağının sızmamasını sağlayacaktır. Kötü bir sızdırmazlığa ve şanzıman sıvısının sızmasına neden olabileceğinden, bu bağlantı elemanlarını çaprazlamayın. Bir anahtarla sıkın.

Bu hatlar ile radyatör arasına sığan contalar olması muhtemeldir. Contanın eski radyatörünüzde kalmadığından emin olun.

7- Üst ve alt radyatör hortumlarını radyatöre bağlayınız. Bu, soğutma sisteminizi tamamlayacak ve soğutucunun radyatörünüze girip çıkmasına izin verecektir. Hortumları radyatörün üstündeki ve altındaki ilgili bağlantılarına kaydırın. Ardından hortum kelepçelerini yerine taşıyıp işlemi bitirin. Bu, hortumları radyatöre sıkıca tutar.

  1. Kısım

Soğutma Sisteminin Yeniden Doldurulması

1- Doğru antifrize sahip olduğunuzu doğrulayın. Uygun antifriz özellikleri için aracınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz veya servisten bilgi alabilirsiniz.

2- Soğutma sıvısını su ile seyreltin. Önceden seyreltilmiş antifriz satın alabilir veya antifrizi seyreltmek için saf su kullanabilirsiniz. Bu, soğutucunun düzgün çalışmasını sağlar, bu nedenle doğru konsantrasyonlarda seyreltdiğinizden emin olun. Bu genellikle bire bir seyreltmedir (yüzde 50 antifriz koyulursa yüzde 50’de su koyulur)

3- Öneri çizgisine kadar dökünüz. Sıvıyı üstte görene kadar doğrudan radyatöre dökmelisiniz. Fakat işiniz burada bitmiyor, araç çalıştığında ve suyla beraber antifriz devri daim yapmaya başladığında depodaki su miktarı azalacaktır. Motor devri daimi tamamladıktan sonra ve motor da soğuduktan sonra azalan antifriz su karışımının üzerine ekleme yapmanız gerekecektir.

5- Radyatör kapağınızı tekrar takınız. Bu, sisteminizi kapatır ve içeride basınç oluşturur.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra artık radyatörünüzü değiştirdiniz. Yazının başında da belirtildiği gibi bu iş çok zor değildir, fakat çoğu insan kendine güvenemediği için aracını oto servislerine götürerek bu işlemi tamamlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başla