Avrupa’da Gezilecek Küçük Şehirler

Avrupa tatili denildiği zaman genelde aklımıza büyük şehirler gelir. Örneğin; Viyana, Paris, Amsterdam vs. gibi şehirlere giden yüz binlerce insan var. Etrafımızda da mutlaka bu tip büyük şehirlere giden insanlar vardır. Size Avrupa’da gidebileceğiniz diğer şehirlere göre nispeten daha küçük ancak kültürel ve daha huzurlu alternatif tatil yerleri önereceğiz.

1. Gent, Belçika

Gentse Feesten (Gent, Belçika)

Gent, 250.000 nüfuslu bir şehirdir. Şehirde bulunan geniş öğrenci kitlesi şehri daha eğlenceli hale getiriyor. Turistler, Belçika’da genelde Brüj veya Brüksel şehirlerini ziyaret ederler. Ancak Gent de son derece turistik bir şehirdir. Kafe video ve Bidon gibi yerlerde vakit geçirmekten son derece keyif alabilirsiniz. Bavo Katedrali görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Gent şehrinde yazları festivaller düzenleniyor. Bu yüzden yazın gitmek daha eğlenceli olabilir.

2. Lyon, Fransa

Musée de Confluence (Lyon, Fransa)

Fransa denildiği zaman akla ilk olarak Paris ve Eyfel Kulesi gelir. Ancak Lyon şehrinin tatil olanakları Paris’i pek aratmaz. Lyon, gerçekten bir kültür şehridir. Özellikle bilim ve arkeoloji müzeleri oldukça ilginizi çekecektir. Müze denilince elbette Musée de Confluence’i ziyaret etmeden olmaz. Lyon’da düzenlenen festivallere katılmak güzel bir seçim olabilir.

3. Belgrad, Sırbistan

Sava Nehri (Belgrad, Sırbistan)

Güzel restoran ve kafeleri ile vakit geçirebileceğiniz Belgrad şehrinde sanat üzerine birçok müze ve sergiler bulunmaktadır. Yazın hava sıcaklığının yüksek olmasından ötürü ziyaretinizi ilkbahar mevsiminde gerçekleştirmeniz daha iyi olur. Ayrıca Belgrad’ın gece hayatı da oldukça renklidir.

4. Gothenburg, İsveç

Styrso Adası (Gothenburg, İsveç)

Gothenburg, yazın akşam ona kadar güneşin batmadığı bir şehirdir. Stockholm kadar meşhur olmasa da tarihi mekanları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca ağustos ayında Way Out West Festivali insanları cezbeden etkinliklerden biridir

5. Rotterdam, Hollanda

Erasmusbrug Köprüsü (Rotterdam, Hollanda)

Her ne kadar Hollanda deyince akla ilk Amsterdam gelse de Rotterdam şehri gerçekten çok hoş bir şehirdir. Hollanda’nın kültürünü tam manası ile yansıtan şehir, birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında gece hayatı da oldukça hareketlidir. Ayrıca Rotterdam şehrinde yazları festivaller düzenlenmektedir.