Bilinmeyen Numaralardan Gelen iMessage Bildirimi Nasıl Kapatılır?

Apple iOS işletim sistemlerinde sunduğu kendi adı ile tescilli olan resmi mesajlaşma uygulaması iMessage sürekli güncellenen ve sürekli yeni özellikler kazanan bir uygulama haline geldi. Özellikle iOS güncellemelerinden sonra sadece açıkları kapatılmakla kalmayan mesajlaşma uygulamasına birçok ekstra özellik eklendiğini de görebiliyoruz. Haliyle eklenen her yeni özellik de iMessage uygulamasını biraz daha işlevsel hale getiriyor.

Bu şekilde uygulamaya eklenen özelliklerden birisi de bilinmeyen numaralardan gelen bildirimleri engelleme özelliği. Aslında iMessage uygulamasının diğer mesajlaşma uygulamalarından öne geçmesini sağlayan ayrıcalıklardan biri olan bilinmeyen numaralardan gelen bildirim engelleme özelliği sadece uygulamayı işlevsel hale getirmiyor ayrıca güvenliğinizi de arttırıyor. Peki bu özelliği kullanarak bilinmeyen numaraların bildirimlerini nasıl engelleyebiliriz?

iMessage İstenmeyen Bildirimleri Engelleme

  • İlk olarak uygulama ana sayfasına geliyorsunuz. Buradan ana ekran üzerinden “ayarlar” uygulamasına girmeniz gerekiyor. Ayarlar üzerinden tüm bildirim özelliklerini düzenleyebiliyorsunuz.
  • Bunun için açtığımız ayarlar menüsü üzerinden ise “mesajlar” sekmesine gitmemiz gerekecek. Mesajalar menüsü altında iMessage uygulamasının sunduğu bir ayrıcalık olan mesajları filtreleme özelliği için ise “bilinmeyenleri filtrele” sekmesini etkinleştirmeniz gerekiyor. Bilinmeyen mesaj filtreleme özelliği etkinleştirdikten sonra telefonunuzda kayıtlı olmayan bir numaradan mesaj alırsanız iMessage bu mesajları doğrudan filtrelemeye alıyor.

iMessage Bildirim Filtreleme Özelliğini Sonrası Mesaj Kullanımı

Bu özelliği etkinleştirdiğinizde mesaj kullanımı da değişime neden olmakta. Mesajlaşma uygulamasında yaşanan mini değişim ise bildirimleri gösterme alanında karşımıza çıkıyor. Standart olarak mesaj gönderirken herhangi bir değişiklik olmazken gelen bildirimlerin görüntülenmesinde ise ana ekranda farklı bir yapı söz konusu. Bilinmeyen numara bildirim engelleme özelliğini aktif hale getirdikten sonra mesaj bildirimlerinde yeni bildirim bölümünde iki sekme karşınıza çıkıyor.

İlk sekme rehberinizde ekli olan kullanıcıların gelen ve normal bir şekilde görüntüleme yapabildiğiniz mesajları göstermekte. İkinci sekme de ise özelliği kullanıma açtıktan sonra bilinmeyen numaralardan gelen ve engel almış filtreleri görebiliyorsunuz. İsterseniz bu sekme üzerinde görüntülemek istediğiniz mesajlara ulaşmanız da mümkün. Engel listesini tamamen kaldırmak için ise yine aynı ayar menüsü üzerinden etkinleştirdiğimiz özelliği kapatmanız yeterli oluyor.