Bir Şeker Hastası Neler Yemeli

Bu makalemizde potansiyel gizli şeker ve tip 1 ve tip 2 hastaları için çok önemli olabileceğini düşündüğümüz besinleri sıraladık. Diyabet, özellikle de tip II şeker hastalığı çok hızlı büyüyen bir hastalıktır.

Günümüzde hemen hemen her 5 kişiden 3’ü diyabet sorunuyla karşı karşıyadır. Genellikle de kilolu olanlarda şeker hastalığı var. Eğer diyabet hastasıysanız, ömür boyu ilaç almak ve yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Haftada 2 Kez Balık

Tüm diyabet hastaları, haftada 2 kez balık yemelidir, ama taze balık olması gerekiyor. Sebebi basit, taze balık en sağlıklı yağları barındırıyor. Omega-3 yağ asitleri damar sertliğini ve kalp krizini önlüyor.

Yaban Mersini

Şeker hastaları meyve yiyemez şeklinde bir inanç var, ama bu yanlış. Çünkü şeker hastaları meyve yiyebilirler. Yaban mersini tip 2 diyabetlere karşı koruma sağlayan, kalbi koruyan fluavonoidler, lif ve antokain gibi elementler içerir. Meyve suyunda, insülin ve kan şekeri seviyelerini azaltan C vitamini lif, Anthokinin ve Alagik asit yer alıyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Şeker hastalarına iyi gelen besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler yer alıyor. Yeşil yapraklı sebzeler diyabetik hastalar için çok faydalıdır. Çünkü bu sebzeler, kalbi ve gözleri sağlıklı tutan besinler ve antioksidanlar içerir.

Tarçın

Şeker hastaları tarçın tüketebilir. Tarçın tozunu 1 su bardağına yerleştirerek kaynatın. Bu suyu günlük olarak için.

Greyfurt Çok Faydalı

Greyfurt da diyabet hastaları için çok faydalıdır. LDL kolesterol ve trigliseritleri azaltmak için çalışır, böylece kalp hastalığı riskini azaltır. Bu meyve, iyi kolesterol seviyesini arttırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Yumurta Yiyen İnsanlarda Diyabet Gelişim Oranı Düşüktür

Yine yanlış bilinen bir inanç daha var, yumurta içerdiği kolesterol gereği damarlarda plak oluşturur çünkü kolesterolü yükseltir inancı. Bu inanç da yanlış çünkü yumurta yiyen insanlarda diyabet gelişim oranı çok düşüktür. Erkekler arasında yapılan bir deneyde haftada 4 gün yumurta yiyen erkeklerin yemeyenlere oranla diyabetten korunma oranı %37 çıktı.

Chia Tohumu

Şeker hastaları Chia tohumu da tüketmeli, Chia tohumları bol miktarda omega-3, yağ asidi, demir ve kalsiyum içerir. Diyabet riskini azaltmanın yanı sıra, Chia tohumları da kan basıncını kontrol altında tutar.

Avokado

Diyabet riskini azaltmanın bir diğer yolu da avokado tüketmek, avokado, kolesterol seviyelerini vücutta kontrol altında tutar ve kalbi problemlerden korur.

Zerdeçal

Şeker hastaları için iyi olan bir diğer besin zerdeçaldir. Bu madde kalbi sağlıklı tutan ve vücuttaki şeker miktarını dengede tutan curcumin içerir. Bir çalışmaya göre brokoli, lif ve vitamin içerir. Vücudunuza besin olarak girer ve kan şekeri miktarını kontrol eder.

Brokoli

Günlük olarak brokoli yediğinizde, diyabet tipi 2 probleminden kurtulabilirsiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu yiyerek şeker seviyesinde azalma nedeniyle, daha az kalp hastalığı riski vardır diyebiliriz.

Elma Sirkesi

Pekiyi ya elma sirkesine ne demeli, mübarek her derde deva! Elma Sirkesi A, C ve E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, asetik asit, amino asitler de dahil olmak üzere birçok diğer temel bileşenleri içerir.

Sarımsak

Sarımsak zaten binlerce yıldır kendini kanıtlamış bir besin, kötü kokusuna rağmen hem de… Diyabette düzenli sarımsak alımı, kan şekeri seviyelerini normale çeker. Sarımsak, vücuttaki şekeri inhibe eden hormonlar üretir.