Bursa Uluabat Gölü ve Gölyazı Köyü

Büyükşehirlerin debdebesinden sıkılıp ufak kaçamak yapmak isteyenler için en güzel alternatifler arasında Uluabat Gölü gelmektedir. İstanbul’dan iki yüz kilometre uzaklığında olan Uluabat Gölü, Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunmaktadır. Bursa’ya da otuz kilometre mesafede bulunan Uluabat Gölü, doğal güzellikleri ile 1998 senesinde koruma altına alınmıştır. Uluabat’ın antik dönemdeki ise Apolyont olarak bilinmektedir.
 Uluabat Gölü, yılın her mevsiminde ziyaret edilebilen bir coğrafi güzelliktedir. Cennet gölü olarak da adlandırılan Uluabat’ın etrafında, gezilebilecek birçok şirin köy bulunmaktadır. Bunlar arasında sıklıkla tercih edileni Gölyazı’dır.Gölyazı Köyü

Antik dönemlere kadar uzanan hikâyesi ile yaşayan bir tarih olan Gölyazı, Apollon Krallığı’nın en önemli kentleri arasında yer almıştır. Anadolu coğrafyasına hüküm süren her devlet tarafından önem addedilerek kullanılan bu köy, hem Doğu Romalılara hem de Osmanlılara hizmet etmiştir. Bu anlamıyla oldukça büyük ve kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bölgede yer alan birçok antik eser ve kalıntı bulunmaktadır. Yapacağınız doğa yürüyüşü ile bu antik kalıntıları izleyebilir ve doğanın huzur verici sesiyle baş başa kalabilirsiniz. Gölyazı’nın, Uluabat Gölü’nde bulunan bir ada olduğunu da belirtmekte fayda var.
 Uluabat’ı ilginç ve güzel kılan detaylardan biri de göç eden kuşların dinlenme bölgesi olmasıdır. Eğer bu döneme denk gelirseniz binlerce kuşun harika düzenine de şâhit olabilirsiniz.

Uluabat Balıkları
Göl içerisinde çok gelişmiş bir ekosistem de bulunmaktadır. Bu doğrultuda kerevit, yayın, turna ve sazan gibi balık çeşitleri yetiştirilmekte ve çevredeki yerleşim yerlerinde satılmaktadır. Taze balık keyfi yapmak isterseniz, bu yönüyle de size eşsiz bir nimet sunmaktadır.Uluabat Gölü


Deniz seviyesinden yedi metre yükseklikte olan bu göl, maksimum dört metre derinliğe sahiptir. Göl dâhilinde on binlerce kuş bulunmaktadır. Bununla birlikte gölün içerisinde bulunan sazlıklarda leyleklerin yuvalarını da görebilirsiniz.
 Saydığımız tüm özellikleri ile bilhassa günübirlik kaçamaklarda alternatif bir durak olarak tercih edilebilecek Uluabat Gölü, Anadolu’nun eşsiz coğrafyasından bir demet güzellik sunmaktadır.