Cilt Bakımında Püf Noktalar

Cilt bakımı kadınlar ve genç kızlar için en önemli konulardan biridir, hafta sonlarında cildi güzelleştirecek cilt bakım maskeleri ve cilt kürleri hazırlamanın amacı daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Ama bakımı pek çok kadın yanlış yapabiliyor. Önce cildinizin tipini ve doğasını belirlemeniz gerekiyor. Cildiniz yağlı mı, yoksa kuru bir cildiniz mi var? Cildiniz normal veya karma da olabilir. Cilt tipi yağlıysa, işiniz daha da kolay, yağları temizleyerek canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Yağlı ciltler temizlendikten sonra bile çok parlak görünür ve bu tür ciltlerin gözenekleri oldukça geniştir. Yağlı cilt, daha fazla toz içerir. Yağlı ciltler için güzellik ipuçlarından biri, cildinizi günde iki kez nazik ve düzenli bir temizleyici ve sıcak su ile yıkayınız. Cildiniz kuru tip ise cilt üzerinde alkolsüz nem sağlamak için de toner kullanabilirsiniz. Bu, ciltte aşırı kirliliklerin giderilmesine yardımcı olacaktır. Aşırı parlaklığın önlenmesini kolaylaştıran yağlı cilt ilaçları ile bazı yağ emici kumaşlar kullanabilirsiniz.

Kuru cilt Bakımı

Cildin sağlıklı olması için belli bir neme sahip olması gerekir. Cilt bakımı yaparken, kuru ciltlerde çok çabuk sivilce ve akne çıkabileceğini göz önünde bulundurun. Bu tip ciltlerde elastikiyet eksikliği vardır ve havaya, soğuğa ve yüksek sıcaklıklara karşı çok daha hassastır. Bu nedenle cildi nemlendirmek için doğal veya kozmetik nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Cildi nemlendirmek ve ona nem katmak için krem ​​bazlı losyonlar kullanın. Bir de karışık ciltler var ki, onların bakımı daha da zordur, bir tarafta aşırı kuruluk varken diğer tarafta yağlı bölgeler bulunabilir. Bu tür ciltlerde, akne ve sivilceler çok kolay çıkabilir. Cilt bakımı için kokusuz temizleyiciler, makyaj, toner ve nemlendirici kullanabilirsiniz. Böyle Ajulen, kafur, Baisabolol, kekik, hindistancevizi yağı, papatya, aloe vera, zeytin yağı gibi çok yararlı bitkisel kürler hazırlayabilirsiniz. Ciltteki doğal nemi korumak, onu beslemenin en iyi yoludur. Uzmanlara göre, sağlıklı yiyecekler de cildin ışıltısını korumak için önemlidir.

Cilt Bakımı

Cilt bakımı, ihtiyaca göre çözümlere ihtiyaç duyan yaratıcı bir süreçtir. Cildin temel bakımı temizlik ile başlar. Bununla birlikte içinde bulunan cildi ve bakterileri, mantar, toz ve çevre kirliliğinden kaynaklanan kirleri temizlemek gerekir. Hassas cilt bakımı, makyajın çıkarılmasıyla başlar. Cildinizin doğal dengesini korumak ve bu stresi önlemek için sadece doğal pH değerli makyaj ürünleri kullanın. Çünkü bu kürler epiderminizi özel bir görünüm ve hassasiyetle temizleyecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca tüm ciltlerde bakım için yeşil çay ve limon tavsiye edilmektedir. Yeşil çay sadece cildinize değil aynı zamanda saç ve vücut sağlığınıza da fayda sağlar. Yeşil çayda bulunan antioksidanlar cildin yumuşaklığını verir, yüzünde fazla yağ salgılanmaz ve yüze herhangi bir zarar vermeden onarır. Bir domates suyunu iki çorba kaşığı sütle karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin, sonra yüzünüzü suyla yıkayın. Uzmanlar ayrıca bu temizleyicinin sadece cilt yağı içermediğine, aynı zamanda bakterileri de öldürdüğüne inanıyor. Yağlı ciltler için yumurta akını kullanın, cildiniz kuru ise sadece yumurta sarısını kullanın. Haftada 2 kez yumurta ile bile cildinize eski canlılığı ve parlaklığı kazandırabilirsiniz. Kırışıklıkları önlemek için elma, limon veya ananas suyu uygulayabilirsiniz. Çünkü meyve içinde östrojen ile ağartma özellikleri vardır. Bu meyvelerin taze sıkılmış suyunu yüzünüze maske olarak kullanın.