Çocuğa Kahvaltı Nasıl Sevdirilir?

Anne ve babaların ortak şikayet konularından birisi çocuklarının kahvaltı yapmamasıdır. Çocuklar kahvaltıyı neden sevmez? Çocuklara kahvaltı nasıl sevdirilir? Bu yazı dizimizde sizlere uzman görüşleri alarak bu konuda bilgi aktarımı sağlayacağız. Yazı dizimizi okuduktan sonra kahvaltı konusunda çocuklara farklı bir bakış açısı ile yaklaşıp sorunlarınızı çözmenizi umuyoruz.

Çocuklara kahvaltıyı sevdirmek için uzmanların önerdiği yaklaşımlar şunlardır:
• Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarınıza bebeklikten itibaren yemekleri tattırmalısınız. Küçük yaşta çocuklara kahvaltıyı sevdirmelisiniz. Sevdiği şeyleri sunup sevmedikleri şeyleri yeme konusunda ısrarcı olmayın. Bütün besinleri çocuklara tattırmalısınız. Sevdiği, sevmediği, alerji olduğu besinleri tespit edip kahvaltıları bu bilgiler ışığında hazırlamalısınız. Her gün aynı şeyleri çocuklarınıza sunmayın.
• Çocuklara yemek koyarken yiyebileceği kadar yemek koyun. Çocukları bir yetişkin gibi düşünüp büyük porsiyonlarda yemek yemelerini beklemeyin. Çocuklar doydukları anda sofradan kalkmalıdır. Tabağını bitirmeleri konusunda ısrarcı olmayın.
• Yemek konusunda çocuklarınıza seçme imkânı verin. Çocuklara mutlaka alternatifler sunun. Sevdikleri şeyin listesini hazırlayıp her gün farklı yemekler yapmalısınız. Sevdiği şeyler ile sevmediği şeyleri eşleştirip sevmedikleri şeyleri yemesini sağlayabilirsiniz.
• Yemek öncesi çocuklarınızı abur cuburdan uzak tutmalısınız. Cips, kola, tatlı, çikolata gibi besinler iştahı kapatır. Yemek öncesi çocuklarınızı bu besinlerden uzak tutun.
• Yeme konusunda çocuğa baskı yapmayın. Tehdit etmek, kıyaslama yapmak, dayak atmak, çocuğa kötü söz söylemek çocuğun yemeğe karşı olumsuz duygu beslenmesine neden olur.
• Çocuğun yemeğini kendisinin yemesine izin verin. Üstüne döker, yiyemez diye düşünmeyin. Çocuklarınıza bebek muamelesi yapmayın. Yemeklerini sizin yedirmeniz çocuğun kendine olan özgüven duygusunu zedeler. Kendini yetersiz ve değersiz hisseder. Kendine olan güven duygusu azalır.
• Yemekte hoş sohbetler edin. Yemek yemenin faydalarını anlatın. Beslenmenin hayatımızdaki yerine ve önemine vurgu yapın. Yeme konusunda çocuklarınıza örnek olun.
• Yeme konusunu hiçbir zaman ödül ve pazarlık konusu yapmayın. Yemeğini yersen seni parka götürürüm gibi yaklaşımlar yanlıştır. Yemek yemenin kötü bir durum olduğu algısı çocukta oluşur. Çocuk ödüle ulaşmak için yemek yer. Ödül elde etmek adına bazen yemek yemez. Bu yüzden yemek konusunu hiçbir zaman pazarlık haline getirmeyin.
• Yemek yemeyen çocuğa ısrar etmeyin. Aç olan çocuk yemeğini yer. Hiçbir çocuk açlıktan ölmez. Bu yüzden benim çocuğum yemek yemiyor zayıf düşer hasta olur diye düşünmeyin. Çocuğunuz acıktığı zaman yemeğini yiyecektir. Baskıcı olmayın. Çocuklarınızı yemek konusunda sık boğaz etmeyin.
• Yemek saatlerini rutine bağlayın. Sabah 7 öğlen 13 akşam 18 ideal yemek saatleridir. Her gün 3 öğün yemek hazırlayın. Yemekleri hep beraber ailecek yemeye özen gösterin. Çocukların televizyon karşısında, ayakta gezerek yemek yemelerine izin vermeyin.
• Yemeklerde sıraya ve nizama önem verin. Ön yemekler yenmeden ana yemeklere ve tatlıya geçmeyin. Tatlılar çocukların iştahını kapatır.
• Yemeklerde mutlaka salata olmalıdır. Yemekten sonra sütlü tatlılar ikram edin. Yemek yerken çocuklarla hoş sohbetler edin. Sevmedikleri gıdaları sevdikleri yemeklerin içine koyarak alıştırarak bu gıdalara çocuklar alıştırılabilir.

Yemeği hiçbir zaman evde sorun haline getirmeyin. Yemek konusunda rahat olun ve çocuklarınızı sıkmayın. Yemek konusunda çocuklarınızla hala sorun yaşıyorsanız mutlaka uzman desteği almalısınız. Çocukların yemek yeme nedenlerini iyi araştırmalısınız. Çocuklarda iştahsızlığın nedeni herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa çocukları mutlaka bir çocuk doktoruna göstermelisiniz. Mide ve bağırsak sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar çocuklarda iştahsızlığa neden olur. Çocuklarda iştahsızlık sağlık sorunlarından kaynaklanıyorsa mutlaka bu sorunu gidermeye çalışın.