Çocuğum Okulda Neden Başarısız?

Çocuğun başarısını ne belirler? Almış olduğu karne mi? Yoksa komşunun oğlunun karnesi mi? Başarının ölçütü nedir? Başarıyı belirleyen unsurlar nelerdir? Her dersten 100 alan başarılı mıdır? Çocuklar neden başarısız olur? Başarısızlık nasıl ortadan kaldırılır? Bu konuda anne ve babalar neler yapabilir? Yazı dizimizde bu sorulara 8 yıllık bir eğitimci olarak açıklama getireceğim. Yazı dizimizi okuduktan sonra başarılı olmaya karşı bakış açınız değişecek.

İlk aşamada başarıyı tanımlamalısınız. Her çocuğun seviyesi aynı değildir. Çocukların zeka düzeyi, algılama düzeyi, derslere olan ilgi ve tutumu farklıdır. Kimi çocuk ödevlerini isteyerek içinden gelerek yaparken kimi çocuk anne ve babasının baskı ve zorlaması ile yapmaktadır. Eğitimde bu kadar farklılık varken çocuklardan aynı başarıyı beklemek yargısız infazdır. Başarılı olanların ödüllendirilip başarısız olanların cezalandırılması adaletsizliktir.

Anne ve baba olarak çocukların başarılı olması için çocuklar arasındaki bu eşitsizliği gidermek gerekir. Evleri fiziki açıdan öğrenmeye verimli hale getirmelisiniz. Evde düzen ve otorite kurarak çocuklara çalışmaya güdülemelisiniz. Çocukların kaynak ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Temel ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Sağlık sorunları varsa gidermelisiniz. Anne ve baba olarak tüm üzerinize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirdikten sonra çocuklarınız başarısız olursa o zaman çocuklarınıza hesap sorma hakkınız doğar.

Çocukların başarısız olmasının temel sebeplerini bilip bu sebepleri ortadan kaldırdığınız anda çocuğunuz başarıya ulaşacaktır. Çocukların başarısız olmasının temel sebepleri şunlardır:

1-HEDEFSİZLİK: Çocuğunuzun başarılı olmaya karşı herhangi bir hedefi yoksa çalışma konusunda kendisini çok kasmayacaktır. Yıl sonunda taktir alırsan sana bilgisayar alacam gibi hedefler koyarak çocukların kendine hedef oluşturması konusunda çocuklarınıza destek olabilirsiniz. Hedefler koyarken kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler koyun. Hedef sonunda mutlaka ödül koyun. Ödülleri mutlaka zamanında verin.

2-EV DÜZENİ: Anne ve baba olarak evde bir düzen oluşturun. Çocukların yemek saati, uyku saati, dinlenme saati ve ders çalışma saatlerini önceden belirleyin. Evinize çok sık misafir almayın. İşleriniz çocuklarınızın eğitimini ve başarısını olumsuz etkilemesin. Çocuklarınızın mutlaka ders çalışacağı gürültüden uzak bir odası olsun. Odasında çalışma masası ve dolabı olmalıdır. Dolabında yeterince kaynak yer almalıdır. Çocuklar bilgiye kolay ulaşmalıdır.

3-OTORİTE: Çocuklarınıza karşı mutlaka bir otoriteniz olmalıdır. Çocuk üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmediği zaman mutlaka bir ceza alacağını bilmelidir. Anne ve babadan mutlaka çekinmelidir. Otoriteyi ister konuşarak sevgi ve saygı bağı içinde kurun, isterseniz de ceza ile kurun mutlaka bir otoriteniz olmalıdır. Çocuk sizi sevip sayması gerekir. Otoriteyi küçük yaştan itibaren kurabilirsiniz. Ağaç yaşken eğilir. Bir iş nasıl başlarsa öyle gider. O yüzden çocuğun ilkokul 1.sınıfta ödevlerini yapmasını sağlayın. Çocuklarınızı kontrol edin. Başarı ve devam durumunu takip edin. Çocuklarınızın başını boş bırakmayın.