Çocuğumun Özgüvenini Nasıl Geliştirebilirim?

Bir işi yapabilmeye ilişkin öngörüye özgüven denir. Özgüveni yüksek bireyler yaptıkları işte kısa sürede başarıya ulaşırlar. Başarısız oldukları zaman başarısızlığın nedenlerini araştırıp nerede hata yaptıklarını bulurlar. Hatalarını düzeltip yeniden deneme yaparlar. Özgüveni yüksek bireyler yetiştirmek tüm anne ve babaların ortak hedeflerinden birisidir. Özgüveni yüksek bireyler yetiştirirken anne ve babaların çok dikkatli olması gerekir. Yanlış atılan adımlar, hatalı yaklaşımlar ve yanlış söz ve eylemler çocukların özgüven duygusunu zedeleyebilir. Çocukların özgüven duygusuna katkı sağlamak isteyen anne ve babalara uzmanlar şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

Görev ve Sorumluluk Verin

Çocuklarınıza evde mutlaka görev ve sorumluluk verin. Görev ve sorumluluklar yapabileceği cinsten olmalıdır. Üst düzey görevler çocuğun özgüvenini zedeler. Kendini yetersiz ve değersiz hissetmesine neden olur. Basit görevleri de ciddiye almaz. Bu yüzden evde çocuklara çöp dökme, sofra hazırlama, küçük market alışverişleri yapma gibi görevler verilmelidir. Çocuk görevleri yaptıkça kendini değerli ve önemli hisseder. Bir işi yapabileceğine ilişkin öngörüsü gelişir.

Bırakın Kendi Yapsın

Çocuğum yapamaz, kırar, döker, ortalığı kirletir, sakatlanır endişesi ile çocuklar adına bütün işleri yapmak çocuğun özgüven duygusuna vurulmuş en büyük darbedir. Bırakın yemeği dökerek yesin. Yaparken kırsın, ortalığı kirletsin. İlk yapmada elbette ustaca yapamayacaktır. Bir işi yaptıkça ustalık kazanacaktır. Bu yüzden çocuklarınızın başarma duygusunu elinden almayın. Onları rahat bırakın. Çocuklarınıza güvenin. Kırsa da dökse de onurlarını kıracak söz ve eylemlerden sakının. Yemeğini dökerek yediyse bile aferin oğlum bak ne güzel yemeğini kendin yedin diyerek onları söz ve eylemlerinizle onure edin. Onun adına onun işlerini yapmayın. Bu durum çocuğun özerklik duygusunu zedeleyecektir. Sürekli size bağımlı yaşayacaktır. İşlerini yaptırırken sürekli gözleri birini arayacaktır. İşlerini birisine yaptırmak isteyecektir. En ufak başarısızlıkta dağılacak yeniden deneme girişiminde bulunmayacaktır.

Kıyaslama Yapmayın

Anne ve babaların en çok düştüğü hatalardan birisi çocuklarını kıyaslamasıdır. Ayşe’nin kızı şöyle yaptı, Fatma’nın oğlu böyle yaptı diyerek çocuklarına kendin olma başkası ol mesajı iletilir. Her çocuk özeldir ve değerlidir. Gelişim düzeyleri farklıdır. Her çocuk aynı başarıyı göstermez. Çocuklardan bir şey beklerken kapasitesi düzeyinde beklemek gerekir. Beklentiyi komşunun oğlu ya da kızı belirlememelidir. Kıyaslama çocuğun özgüvenine vurulmuş en büyük darbedir.

Rahat Ortamlar Yaratın

Çocuğunuzun kendini ifade etmesi için doğal ve rahat ortamlar yaratın. Çocukları sosyal ortamlara sokun. Düğünler, eğlence merkezleri, spor müsabakalarına götürün. Çocuk kendini ne kadar rahat ve güvende hissederse eylemlerini o kadar rahat ve içten gerçekleştirir. Çocukları eleştirmeyin. Başarısız olduklarında onların yanında yer alın. Başarılı olsa da olmasa da her zaman onların yanında yer aldığınızı çocuklara hissettirin. Çocuklarınızı eylemleri konusunda kısıtlamayın. Kendi başına işlem yaptıklarında müdahale etmeyin. Kendi başına iş yapmalarına fırsat verin.