Çocuğun Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Çocukların başarılı olmasında çalıştığı ortamın verimi önemlidir. Başarılı olmak için çalıştığınız ortamın verimli olması gerekir. Evde çocuklara verimli çalışma ortamı hazırlamak anne ve babaların görevidir. Evde verimli çalışma ortamı hazırlamak isteyen anne ve babalar şu hususlara dikkat etmelidir:

SES

Çalışma ortamının ses sistemi iyi ayarlanmalıdır. Çalışma ortamı sessiz ve gürültüsüz olmalıdır. Çocuklara çocuk odası yaparken odanın konumu iyi belirlenmelidir. Caddeye ve sokağa bakan gürültüyü alan odalar çocuklara çocuk odası yapılmamalıdır.  Gürültü dikkati dağıtır, baş ağrısına neden olur. Çocuklar ders çalışırken gürültüden dolayı odaklanma sorunu yaşar.

IŞIK

Çalışma odası iyi ışık almalıdır. Düşük ve yüksek ışık gözleri yorar. Işık orta seviyede olmalıdır. Kırmızı ışık yerine beyaz ışık tercih edilmelidir. Işık mutlaka sol üst köşeden gelmelidir. Işık göze direk gelmemelidir. Göze çarpan ışık göz sağlığını olumsuz etkiler.

ISI

Çalışma odasının ısısı orta seviyede olmalıdır. Soğuk ortamda çocuklar üşür derslerine odaklanamaz. Sıcak odada çocuklar mayışıp kısa sürede uyumak ister. Odanın ısı seviyesi çocuğun motivasyonunu olumsuz etkilememelidir.

ÇALIŞMA ODASI

Çocuklara ait mutlaka bir çalışma odası olmalıdır. Çalışma odasında çalışma masası ve kitaplık olmalıdır. Kitaplıkta kaynak kitaplar, test kitapları, konu anlatımlı kitaplar, hikâyeler olmalıdır. Çocuk kaynak sıkıntısı çekmemelidir. Bilgiye kolay ulaşmalıdır. Çalışma odasında dikkati dağıtacak bilgisayar, televizyon ve tablet bulunmamalıdır. Çalışma masasında dikkati dağıtacak unsurlar yer almamalıdır.

EV DÜZENİ

Çocukların evde mutlaka bir düzeni olmalıdır. Çocukların uyku saati, yemek saati, dinlenme saati ve televizyon izleme saatleri önceden belirlenmeli ve sınırlandırılmalıdır. Çocuklar sabah 7 de uyanıp akşam en geç 22 de uyumaları gerekir. Sabah 7 de sabah kahvaltısı, öğlen 13’te öğlen yemeği, akşam 18 de akşam yemeği çocuklara verilmelidir. Akşam 18.30 ile 20.30 arası çocukların odalarında ders çalışması sağlanmalıdır.

Çocuklara ortam hazırlanırken mutlaka çocuklarınızın fikrini almalısınız. Çocuklarla çalışma programını birlikte hazırlamaya özen gösterin. Çocuklara sürekli ders çalışın kitap okuyun baskısı kurmayın. Görev ve sorumluluklarını sık hatırlatmayın.