Çocuğun Okulda Başarılı Olması İçin Yapılması Gerekenler

Başarılı çocuk yetiştirmek tüm anne ve babaların ortak hedeflerinden birisidir. Bu hedefe ulaşmak için anne ve babalara düşen görev ve sorumluluklar vardır. Bu yazı dizimizde sizlere eğitimci bir baba olarak çocukların başarılı olması için anne ve baba olarak neler yapabileceğinizi anlatacağım. Yazı dizimizi okuduktan sonra hayata bakış açınızın değişeceğini, hayatınızda bir takım değişiklikler yapacağınızı temenni ediyorum. Çocuğun okul başarısına destek olmak adına anne ve babaların yapması gerekenler şunlardır:

  • BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN: Çocuğunuzu bir yarış atı olarak görmeyin. Başarılı olsa da olmasa da o sizin çocuğunuz. Başarılı olduğu zaman aferinler, başarısız olduğu zaman haydi oradan gözüm seni görmesinler doğru yaklaşım tarzı değildir. Takım tutar gibi çocuğunuza destek olmalısınız. Nasıl ki tuttuğunuz takım başarısız olduğu zaman o takımı hala tutmaya çalışırsınız, başarısızlıklarına mutlaka mantıklı açıklama getirmeye çalışırsınız aynı şekilde çocuğunuz başarısız olduğu zaman da çocuğunuzun yanında yer almalısınız. Desteğe en çok ihtiyacı olduğu anda onun yanında yer alacağınıza söz ve davranışlarınızla ona cephe alıp karşısında yer almak doğru değildir. Ortada bir başarısızlık varsa suçlamaları bir kenara bırakıp başarısızlığın nedenleri üzerine yoğunlaşmalısınız. Çocuğunuzu başarısız kılan nedenleri bulup ortadan kaldırmalısınız. Bu süreçte çocuğunuzla aranıza dikenli tel koymayın. İletişim engeline neden olacak, kızmalar, azarlamalar, kıyaslamalar, dayaklar ve şiddetten uzak durun. Empati yaparak çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurun.
  • VERİMLİ ORTAMLAR YARATIN: Evde çocuğunuzun başarılı olması için verimli çalışma ortamı oluşturun. Çocuğunuza ait bir oda tasarlayın. Odanın içinde çalışma masası ve kitaplık mutlaka olsun. Kitaplığında yeteri kadar kaynak kitap, roman ve test kitapları olsun. Çalışma odasında dikkat dağıtacak bilgisayar, tablet, televizyon ve telefon olmamasına özen gösterin. Çocuğunuzun her gün en az 2 saat odasında vakit geçirmesini sağlayın. Oda çalışma koşullarına uygun olmalıdır. Odanın ısısı orta seviyede olmalıdır. Düşük sıcaklıkta çocuk üşüyebilir, yüksek sıcaklıkta çocuk mayışabilir. Bu yüzden oda orta düzey ısıya sahip olmalıdır. Odanın ışıklandırması göz almamalıdır. Yüksek ışık ve düşük ışık gözleri yorar. Işık kırmızı renk değil beyaz renk olmalıdır.
  • EVDE DÜZENİ SAĞLAYIN: Çocuğun uyku saati, yemek saati, ders çalışma saati ve dinlenme saati önceden belirlenmelidir. Evde yaşanan düzensizlik çocuğun başarısını olumsuz etkiler. Çocuk sabah saat 7 de uyanmalıdır. 7 ile 7.30 arası çocuk kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltı sonrası çantası hazırlanıp çocuk okula uğurlanmalıdır. Okuldan saat 4 gibi eve gelen çocuk hemen ders çalışmaya alınmamalıdır. Çocuk 4 ile 6 arasında oyun oynayıp enerjisini boşaltması sağlanmalıdır. Akşam 6 ile 6.30 arasında çocuğun akşam yemeğini yemesi sağlanmalıdır. Akşam 6.30 ile 8.30 arası 2 saat boyunca çocuğun ev ödevlerini yapıp ders çalışması sağlanmalıdır. Akşam 8.30 ile 10.00 arasında çocuğun televizyon izlemesine dinlenmesine izin verilmelidir. Akşam 10 dan sonra çocuklar mutlaka yatağına yatmalı uyumalıdır. Evde düzen ve disiplini anne ve baba sağlar. Çocukların ödevleri düzeni olarak kontrol edilmelidir. Ödev konusunda çocuğa destek olunmalı onun adına ödevleri yapılmamalıdır.
  • ÖDÜL VE CEZAYI ETKİN KULLANIN: Olumsuz davranış sergileyen çocuğa mutlaka bir yaptırım uygulanmalıdır. Her olumsuz davranışta ceza vermek doğru değildir. Bazen çocuk istemeyerek de olsa yanlış yapmış olabilir. Bazen olumsuz davranışı görmezden gelmek gerekir. Çocuk dikkat çekmek tepki toplamak için olumsuz davranış sergileyebilir. Olumsuz davranış sergileyen çocuk yaptığı yanlışın farkındaysa olumsuz davranış üzerinde çok durmayın. Dövmek, dayak atmak, azarlamak, hakaret etmek, çocuğun canını yakmak, tehdit etmek yanlış yaklaşım biçimleridir. Verilecek en güzel ceza çocuğu sevdiği durumdan mahrum bırakmaktır. Yaptığı yanlış davranışla sevdiği şeyden uzak kalan çocuk hatasını fark edecek sevdiği şeylerden uzak kalmamak adına yanlışı bir daha tekrar etmeyecektir. Ceza ile suç her zaman ölçülü olmalıdır. Ceza verirken tutarlı ve kararlı olmak gerekir. Acımak affetmek çocuğun olumsuz davranışını pekiştirir. Çocuk annem babam nasıl olsa bana kıyamıyor ve affediyor diyerek yanlış yapmaktan geri durmayacaktır. Bir gün ceza verilen bir davranışı ertesi günü hoş görmek doğru değildir. Anne ve baba davranış konusunda ortak tavır almalıdır. Annenin ceza verdiği bir davranışı babanın hoş görmesi çocukta dengesizliğe neden olur. Çocuğun olumlu davranışlarını ödüllendirin. Her olumlu davranışı ödüllendirmek doğru değildir. Bu sefer çocuk her olumlu davranışta ödül beklentisi içinde olacaktır. Bu da ödülün davranışın önüne geçmesine neden olacaktır.
  • BAŞARI VE DEVAM DURUMUNU TAKİP EDİN: Çocuğunuzun okula devam durumunu ve okuldaki başarı durumunu takip edin. Çocuğunuz başarısız olduğu zaman çocuğunuzu direk suçlamak yerine başarısız olmasının nedenlerini bulmaya çalışın. Çocuğun okulda bir sorunu olup olmadığını araştırın. Çocuğun sorunlarını çocuk adına çözmek yanlış bir yaklaşımdır. Çocuğun sorunlarında çocuğa yol gösterici ve rehber olun. Okul yönetimi ile sıkı diyalog içine girip çocuğunuzu okul ve başarı konusunda destekleyin. Evde çocuğun özgüvenini kıracak söz ve eylemlerden uzak durun. Çocuğunuza evde görev ve sorumluluklar verin.
  • KIYASLAMAYIN, YARIŞTIRMAYIN: Çocuklar yarış atı değildir. Her çocuk özeldir ve değerlidir. Her çocuğun öğrenme ve algılama kapasitesi farklıdır. Çocuklarınızı yaşıtları ile kıyaslamayın. Elde ettikleri başarıları küçük görmeyin. Olumlu davranışlarını ödüllendirip daha iyiye gitmesi için cesaret verici olun. Çocuklarınıza maddi ve manevi destek verin. Çocuklarınıza küçük hedefler koyun. Hedeflere ulaştığında uygun biçimde ödüllendirin. Çocuklarınıza başaramayacağı görev ve sorumluluklar yüklemeyin. Yüksek sorumluluk duygusu altında ezilen çocuğun özgüveni zedelenir. Kendini değersiz ve yetersiz görür. Kapasitesinin farkında olmayan birey yaşadığı başarısızlık yüzünden kendini suçlar.
  • UZMAN DESTEĞİ ALIN: Çocuklarınıza nasıl yaklaşacağınızı bilmiyorsanız bu konuda uzmandan destek alın. Çocuğunuzun öğretmeni ile sıkı diyalog kurun. Çocuğunuzda ciddi davranış problemleri varsa okul rehberlik servisinden yardım alın. Sorunlar devam ediyorsa çocuk psikologundan ve çocuk psikiyatrisinden yardım alın. Gizlilik ilkesine dikkat edin. Çocuğunuz yaşadığı olumsuzluğu sizinle paylaştığı zaman bunu başkası ile paylaşmayın. Aksi taktirde çocuğunuzun size olan güven duygusu zedelenecektir. Çocuğunuzla konuşurken onun seviyesine inmeye çalışın. Onu bir yetişkin gibi görüp sizin gibi düşünmesini beklemeyin. Ders çalışma, başarı konusunda ısrarcı olmayın. Görev ve sorumluluklarını sadece hatırlatın.
  • İYİ MODEL OLUN: Başarılı evlat yetiştirmek istiyorsanız çocuğunuza iyi model olmalısınız. Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız elinizde arada sizi kitap okurken görmesini sağlayın. Sahip olmadığınız özellikleri çocuklarınızın sergilemesini beklemeyin. Olumsuzluklar karşısında şikayet eden değil sorun çözen olun. Problemlerle baş etme konusunda çocuklarınıza yol gösterin. Onlar adına sorunları çözmeye kalkışmayın. Problem çözme konusunda sabırlı olmalısınız. Aceleci olmayın. Sakinliğinizi koruyup ani tepkilerden uzak durun.
  • ZENGİN ÖĞRENME ORTAMLARI YARATIN: Çocuklarınızı okul kursuna ve özel kurslara gönderin. Eksik olduğu alanlardan takviye eğitim almalarını sağlayın. Hafta sonu dershanelere gönderip özel ders almasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızın okul arkadaşları ile ders çalışmasına müsaade edin. Çocukları zengin öğrenme ortamlarına sokarak başarılı olmalarını destekleyebilirsiniz. Çocuklara evde eğitici programlar izletebilirsiniz. Hafta sonu çocukları sinema ve tiyatro gibi kültürel etkinliklerin içine sokabilirsiniz.