Çocuklar Nasıl Sosyal Hale Getiririz

Okulun en önemli fonksiyonlarından birisi çocukları sosyal hale getirmektir. Birbiri ile iletişim halinde, sorunlarını konuşarak anlaşarak çözen bireyler yetiştirmek okulların temel fonksiyonudur. Okullarda toplumla uyum içinde yaşayan uzlaşmacı bireyler yetiştiririz. Sosyal birey yetiştirmede çocuğun yaşadığı bütün çevrelerin etkisi vardır. Tek başına okul çocuğun sosyalleşmesi için yeterli argüman değildir. Çocuğun yaşadığı sokak, ailesi, okulu çocuğun sosyalleşmesinde etkilidir.

Çocukların sosyal bireyler haline gelmesinde anne ve babanın misyonu büyüktür. Sosyal bireyler yetiştirmek isteyen bireylere uzmanların tavsiyeleri şunlardır:
• SORUMLULUK: Çocuklara evde mutlaka yapabileceği görev ve sorumluluk verilmelidir. Sorumluluk bilinci kazandırmak için çocuklara evde çöp dökme, bakkala gitme, sofra hazırlama gibi görevler verilmelidir. Çocuklar görevleri yerine getirirken evde önemli ve değerli olduğunu hisseder. Kendilerine olan güven duyguları gelişir. İş yapma ve başarılı olma duygusunu tadarlar.
• DÜĞÜN VE EĞLENCE: Çocuklarınızı düğün ve eğlence noktalarına götürün. Böylece çocuklar toplu ortamlarda yeni insanlarla bir araya gelip kaynaşır. Eğlence noktalarında çocuklar utangaçlık ve içekapanıklık gibi durumlardan kurtulurlar. Çocukların topluluk içinde kendilerini ifade etme becerileri gelişir.
• ALIŞVERİŞ MERKEZİNE GÖTÜRÜN: Çarşı ve Pazar alışverişlerinize çocuklarınızı da götürün. Böylece çocuklar yeni yerler öğrenirler. Çarşı pazarda matematiksel zekâları gelişir. Sayılar ve hesaplama üzerine pratik yaparlar. Alışverişe şahit olan çocuklar hayatın gerçekleri ile yüzleşirler. Hesap yapmayı, insanları tanımayı, alışveriş yapmayı ve pazarlık etmeyi öğrenir.
• GERÇEK ORTAMLAR OLUŞTURUN: Çocuklarınızın sosyalleşmesi için akranları ile vakit geçirebileceği ortamlar dizayn etmelisiniz. Çocuklarınızı yüzme, satranç, saz, İngilizce kurslarına gönderebilirsiniz. Kurslarda oluşan doğal ortamlarda çocuklar kendilerini daha kolay ifade edebilirler. Bu kurslarda yeni arkadaşlıklar kazanabilirler. Sosyal çevrelerini bu kurslar ile geliştirebilirler. Doğum günü partileri, piknikler çocuklar için oluşturulabilecek doğal ortamlardır.
• SPOR MÜSABAKALARINA GÖTÜRÜN: Basketbol, futbol ve voleybol gibi spor müsabakalarına çocuklarınızı götürün. Spor müsabakalarında çocuk üzerindeki enerjiyi atabilir. Kalabalık ortamlarda tezahurrat etmenin ne olduğunu öğrenir. Spor müsabakalarında yeni insanlarla tanışıp sosyal ortamlarını zenginleştirebilirler.
• SOKAKTA OYNAMASINA İZİN VERİN: Sokakları tehlikeli mekanlar olarak görüp çocuklarınızı eve hapsetmeyin. En iyi sosyalleşme ortamı sokaklardır. Çocuğunuzun mutlaka bir sokak arkadaşı olsun. Aynı mahallede oturan bir arkadaşı olmalıdır. Okuldan geldikten sonra çocuklar sokakta oynayıp üzerindeki enerjiyi atmalıdır.
• KISITLAMAYIN RAHAT BIRAKIN: Çocuklarınızın arkadaşlarına ve oyunlarına aşırı müdahale etmeyin. Çocukların oyun kurup yönetmesine izin verin. Arkadaşını kendisi seçmelidir. Aşırı müdahale etmek, baskı kurmak çocukların sosyal duygularını zedeler. Çocukların seçimlerine saygı duymalısınız. Onlar adına karar verme huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Kısıtlanmak ve engellenmek çocukların özgüven duygusunu zedeler. Çocuklara aşırı müdahale etmek çocukların özerk duygusunu zedeler.
• SEÇİM YAPMALARINA İZİN VERİN: Çocuklar hangi oyunu oynayacağına kendileri karar vermelidir. Oyun oynarken ve oyun kurarken çocukları uzaktan izleyin. Oyunlarına müdahale etmeyin. Kiminle oynamak istiyorsa onunla oynamalıdır.