Demir Hangi Yiyeceklerde Bol Bulunur

Vücudumuzun güçlü olması ve hastalıklara karşı direnmesi, ancak bağışıklığı arttırmak ve sağlıklı kalmakla mümkün olabilir. Bu yüzden beslenme programı demir açısından zengin gıda maddeleri içermelidir. Yediğimiz organik besinlerin hepsi insan vücudunun gelişimi için önemlidir. Bunlardan en önemli mineral demir mineralidir. Demir varlığıyla vücudun bağışıklık sistemi artar ve sağlıklı kalırız.

Demir sadece kemikleri güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücuda oksijen sağlar. Demir eksikliği ciddi sonuçlara yol açabilir. Bunlar arasında nefes darlığı ve bir çok yeni kalp hastalıkları ortaya çıkabilir.

Şeker Pancarı

Şeker pancarı iyi bir demir kaynağıdır. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinin aktivasyonu için de etkilidir. Pancar yapraklarında çok fazla demir var. Kan eksikliği, pancarı anemi hastaları için önemli hale getiriyor. Pancarı Günlük yemek programında bir salata veya sebze şeklinde kullanmaya özen gösterin demiri doğal yoldan takviye edin.

Ispanak

Demir ıspanakta çok miktarda vardır. Bunun dışında ıspanakta kalsiyum, sodyum, klor, fosfor, mineral tuzlar ve proteinler gibi maddeler de yer almaktadır.

Nar

Nar kandaki demir eksikliğini giderir ve anemi gibi hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Yine, günlük olarak nar suyunun içilmesi, vücuttaki kanın artmasında etkilidir.

Fesleğen

Fesleğen bitkisinin kanın eksikliğini azalttığı düşünülmektedir. Fesleğen yapraklarının düzenli kullanımı vücuttaki hemoglobin miktarını artırır.

Yumurta

Yumurtanın hem sarısı hem de beyazı kan yapıcı özelliğe sahiptir, hamile kadınlar, anemi hastaları yumurta tüketimine önem vermelidir. Yumurtanın sarı ve beyaz kısmı proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller, demir ve kalsiyum gibi birçok eleman içerir. Çok az miktarda bulunan D vitamini de yumurtada bulunur ve ayrıca demir açısından da zengindir.

Kırmızı Et

Kırmızı et bol miktarda A vitamini ve D vitamini, çinko, demir ve potasyum içerir, bu da hafızayı geliştirmek ve bağışıklığı arttırmak için yararlıdır.

Guava Meyvesi

Guava meyvesi de demir mineralince oldukça zengindir. İthal guavayı pişirerek yerseniz vücuda yeteri kadar hemoglobin sağlarsınız.

Hububat

Hububat ürünleri fazla miktarda demir içerdiğinden gebe kadınlara ve demir eksikliği olan insanlara önerilebilir. Hemoglobin düzeyini arttırmak için, buğday ve irmik yapılan ürünler çok faydalıdır. Ama biz beyaz ekmeğe karşı alerjisi olan insanlara beyaz ekmek önermiyoruz.

Yerfıstığı

Yerfıstığı tüketimi de demir eksikliğini karşılamak için faydalıdır.

Hurma, Ceviz, Badem ve Kuru Üzüm

Demir Fe kaynakları arasında hurma, ceviz, badem ve kuru üzüm gibi kuru meyveler bolca kullanılmalıdır. Bunların içinde önemli miktarda demir mineralleri vardır ve kırmızı kan hücresini hızla yükseltir.