Dış Gebelik Nedir?

Normal bir gebelikte döllenmenin sonrasında meydana gelen gebelik tüpün içerisinde ilerlemekte ve daha sonrasında rahim içerisinde en uygun yere yerleşerek büyümeye başlamaktadır. Ve böylelikle de olması gereken gebelik süreci de başlar. Ancak bazı nedenlerden dolayı meydana gelen gebeliğin rahim içerisinde değil de başka yere yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmeye başlaması durumuna da dış gebelik denilmektedir.

Dış gebelik genellikle fallop tüpü içerisinde meydana gelse de bunun dışında rahim ağzında, yumurtalıklarda ve karın boşluğunda da meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumun meydana gelmesi sonrasında gelişme çok az da olsa devam edebilmektedir. Ancak bu bölgedeki gebelik büyümeye başlarken çevre dokulara da zarar verebilmektedir.

Normal gebeliklerde, bulunan bölgedeki yapılarda yer açma özelliği bulunmaktadır. Fakat dış gebelikte, gebeliğin yerleştiği bölgede bulunan dokuların böyle bir özelliği yoktur. Dolayısıyla her ne kadar çok az bir gelişme meydana gelse de buna rağmen oluşan gebelik dokuları zorlayarak bu dokuların yırtılmasına neden olur. Ve dokular yırtıldıktan sonra da iç kanama meydana gelerek anne adayının sağlığını ciddi şekilde bozabilmektedir.