İçine Kapanık Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Anne ve babaların en çok şikâyet ettiği konulardan birisi çocuklarının içine kapanık olması durumudur. Anne ve babalar çocuklarının içe kapanık olup olmadığını çocukların çevresindeki diğer akranların hal ve hareketlerine bakarak tespit etmektedir. Kıyaslama yaparak elde edilen bu tespit çoğu zaman yanlış sonuçlar doğurur. Çocukların içine kapanık bir yapıya bürünmesinde anne ve babaların payı büyüktür. Yanlış tutum ve davranışlar çocukların içe kapanık bir yapıya bürünmesini tetikler. Bu yüzden anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Uzmanlar anne ve babalara bu konuda şu önemli tavsiyelerde bulunmaktadır:

1-UTANDIRMAYIN: Anne ve babalar evlerine gelen misafirlerin önü sıra çocuklarının içine kapanık ve utangaç olduğunu söylerler. Bu durum çocuğun utanmasına neden olur. Utandırılan çocuk kabuğunu kıramaz daha çok içine kapanır. Çocuğun bu olumsuz durumunu yabancı birilerinin önünde yüzüne vurmak doğru değildir. Bu yüzden kim olursa olsun çocuğun bu durumunu onun yanında dile getirmeyin.

2-GÜLMEYİN: Çocuğun yaptığı her eylemi komik bulur ve gülerseniz bu durum çocuğun girişimciliğini olumsuz etkiler. Herkesin kendisine güleceğini, dalga geçeceğini, komik duruma düşeceğini düşünen çocuk içine kapanır. Yeni girişimlerde bulunmaz. Çocuklarınızın eylemlerini destekleyin. Hoşa giden bir davranış sergilediği zaman mutlaka ödüllendirin. Söz ve eylemlerinizle çocuklarınızı onore edin. Onlarla gurur duyduğunuzu her daim dile getirin. Gülmek çocukların onurunu kırabilir.

3-ORTAMLARA SOKUN: Çocuklarınızı doğum günü partilerine, sünnet düğünlerine, eğlence merkezlerine götürün. Çocuk ne kadar sosyal ortamda bulunursa içine kapanıklığını o kadar atar. Çocukları seveceği, hoşlanacağı, iyi vakit geçireceği ortamlara sokun. Çocuğu istemediği bir ortama sırf içine kapanıklığı açılsın diye sokmaya çalışmayın. Çocuk için düzenleyeceğiniz sosyal aktivite için mutlaka çocuğun da fikrini alın. Çocuğun kendini rahat ifade edebileceği ortamlar yaratın.

4-İLETİŞİM ENGELLERİNE DİKKAT EDİN: Çocuklarınızla sağlıklı iletişim kurun. Empati yaparak onları anlamaya çalışın. Ödül ve cezayı etkin bir şekilde kullanın. Baskıcı tutumdan vazgeçin. Sorunlarınızı konuşarak diyalog kurarak çözmeye çalışın. Azarlamak, hakaret etmek, kıyaslamak, dövmek gibi yöntemleri hayatınızdan çıkartın. Sevgi ve saygı içinde otoritenizi kurmaya çalışın. Çocuklarınıza sınırlar çizin. Sınırları birlikte çizin. Çocuklarınızı hiçbir çocukla kıyaslamayın. Her çocuk özeldir ve değerlidir. Onu her şekli ile kabul etmeye çalışın. Çocuklarınızı istediğiniz kalıba sokmaya çalışmayın. Özgür bırakıp çocuklarınıza seçim yapma şansı verin. Çocuklarınıza değer verin. Verdiğiniz değeri sözlerinizle değil eylemlerinizle gerçekleştirin.

5-UZMAN DESTEĞİ ALIN: İçine kapanık çocuklara nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız ve sürekli sorunlar yaşıyorsanız uzmandan destek almalısınız. Çocuk psikologu ile görüşerek çocuğunuzun bu durumdan kurtulması için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzun gerçekten ciddi bir psikolojik sıkıntısı olabilir. Çocuğunuzun ilaç kullanması gerekebilir. Çocuğunuzun ne tür bir yardıma ihtiyacı olduğunu ancak uzmanlar belirler. Uzman tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Verilen ilaçları zamanında çocuklarınıza vermelisiniz.