iPhone Kamera Özelliklerini Siri ile Kullanma

Apple’ın Siri sistemine verdiği önem tartışılmaz düzeyde. Sanal asistanın sesli komut sisteminde kullanılan özelliklerin geliştirilmesi bir yana dursun bunun yanında sanal asistanların anlama kapasiteleri ve yapay zeka sistemlerinin de bir hayli geliştirildiğini görüyoruz. İlk olarak daha fazla komut algılayan Siri sanal asistanının daha sonra ise iOS 10 işletim sistemi güncellemesi ile beraber çok daha işlevsel hale geldiğini de söylemek yanlış olmaz. iOS 10 işletim sistemi sonrasında artık uygulamalara erişim özelliğinin daha da geliştirilmesi, bunun dışında artık menü ve iPhone uygulamalarına çok daha kapsamlı erişim imkanı derken artık Siri bambaşka bir boyuta geldi.

Kısa süre önce yayınlanan yeni iOS 10.2 sürümüyle daha da işlevsel hale gelen uygulama artık kelimeleri çok daha net algılamasının dışında kamera özelliklerine de çok daha kapsamlı bir şekilde erişebiliyor. Siri yapay zekalı sanal asistanın bu özelliklerini kullanarak sadece sesli komut ile iPhone kamera özelliklerini rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Belli başlı komutlar üzerinden çalışıyor olsa da kolaylıkla kameralardan video ve fotoğraf çekmeyi mümkün hale getiren Siri sanal asistanının bu yeni özelliği nasıl kullanacağı hakkında ise birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle Siri kamera özelliklerine nasıl erişim sağlanacağı konusunda Siri menülerini açmak gerekli. Peki tüm bu işlemler nasıl yapılacak? Siri ile kamera kontrolleri nasıl sağlanıyor? Daha detaylı olarak ele alalım.

iOS 10 İşletim Sistemlerinde Siri İle Kamera Komutları Çalıştırmak

  • iOS 10 işletim sistemine sahip bir iPhone üzerinden yapmanız gereken ilk olarak Siri özelliklerini açık hale getirmek. Yine Siri sanal asistanını açmak için iPhone uygulama menüsünden ayarlamalar yapmanız gerekecek.
  • Bunun için uygulama menüsünü açıyoruz. Buradan ise “ayarlar” sekmesine giriş yapıyoruz. Ayarlar altında birçok seçeneğin bulunduğu sekmeler karşınıza geliyor. Buradan Siri ayarlarını düzenlemek için “Siri” sekmesine giriş yapmanız gerekecek.
  • Siri sekmesini açtığınızda tüm Siri ayarlarının yer aldığı kısım karşınıza gelecek. Bu sekme içerisinde ise “Hey Siri” sistemini açık konuma getirmeniz gerekiyor. Bu komut ile beraber sesli bir şekilde Siri sistemini kullanmak mümkün olacak. “izin ver Hey Siri” sekmesini açtıktan sonra şimdi ise geçelim kamera ayarlarının nasıl yapılacağına.

Siri Kamera Komutları

  • Öncelikle Siri’nin kamera kısmında fotoğraf çekme ayarlarının nasıl yapıldığını ele alalım. Bunun için Home butonuna basılı tutmanız gerekiyor. Basılı tutup ardından ise daha önce açtığımız “Hey Siri” özelliğini kullanmak için Hey Siri diyoruz.
  • Bu komut sonrasında otomatik olarak Siri açılmış olacak. Şimdi yapmanız gereken işlem oldukça basit. Zaten Siri sistemini kullanılabilir duruma getirdiğimiz için sadece Siri’ye gelen kamera komutlarını kullanmak yeterli olacak.
  • Eğer fotoğraf çekmek istiyorsanız “Fotoğraf çek” demeniz yeterli oluyor. Bununla beraber fotoğraf çekme ekranı karşınıza gelecek. Bunun dışında aynı şekilde “Panorama, selfie, kare, bir video çek, hızlı çekim video çek, ağır çekim” gibi çeşitli kamera özeliklerini de kullanabiliyorsunuz. Bunun için sadece Siri’yi açıp istediğiniz komutu vermeniz yeterli oluyor. Ekstra herhangi bir komut kullanmanıza gerek yok. Fakat son olarak şunu eklemek gerekiyor verdiğiniz bu komutlar sadece kameranın komutlarını açmakta.
  • Yani şöyle ki siz Siri’ye bu komutları verdikten sonra kamera bölümü açılıyor ve kamera bölümü içerisinde yine çekimleri yapmak için sizin çekimlere başlamanız gerekiyor. Siri doğrudan çekim menüsünü karşınıza getirmekte. iOS 11 sonrası bu özelliklerin daha da kapsamlı olacağını düşünürsek kesinlikle iOS 11 sonrasında daha geniş bir Siri kullanımı yapabileceğimiz yorumunda bulunmak mümkün.