iPhone Mavi Ekran Hatası Çözümü

Hemen hemen her akıllı telefon modelinde sıklıkla yaşanan ve kullanıcıların akıllı telefon kullanımını olumsuz yönde etkileyen birçok hata bulunuyor. Hem malzeme kalitesi açısından hem de yazılım alanında oldukça kaliteli bir model olmasına karşın Apple’ın akıllı telefon serisi olan iPhone serilerinde bile bu tip hatalar karşınıza çıkabiliyor. Özellikle son serilerde güç odaklı yazılımlar ve donanım sistemlerine yer verildiğinden daha sık sorunlar ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu noktada iPhone akıllı telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi ise iPhone mavi ekran sorunu. iPhone serisinde yaşanan bu sorunu çözebilmek için öncelikle sorunun nedeninin neler olduğundan bahsetmek gerekiyor. Daha sonra iPhone mavi ekran sorununu nasıl çözebileceğimizden bahsedeceğiz.

Mavi Ekran Sorununa Neden Olacak Hatalar

 • Diğer akıllı telefon modellerinde de benzeri sorunların en büyük nedeni anakart hataları. İşte bu noktada devreye yeniden başlatma döngü hatası giriyor. Eğer telefonunuz mavi ekran hatası verdiğinde sorun çözüldükten sonra telefonun sürekli yeniden başlatılması ile karşı karşıya kaldıysanız ya da sorun tekrar ettiyse bu durumda büyük bir ihtimalle sorunun nedeni anakart üzerinde oluşan donanımsal bir arızadır. Bu durumda da sorunu çözmek için mutlaka parça değişimi yapılması gerektiğini belirtelim. Bunun için yetkili bir servise başvurmak gereklidir.
 • Mavi ekran hatasına neden olan bir başka sorun ise güncelleme hatası. iOS güncellemesi yaparken telefonun kapanması ya da sistemsel bir arıza ile karşılaşması durumunda da böyle bir sorun ile karşılaşabiliyorsunuz.
 • Son olarak kullanıcı hatasından dolayı ortaya çıkan bir neden var. Eğer iPhone telefonunuz su ile temas etmişse anında ya da kısa bir süre sonrada iPhone mavi ekran sorunu alıyorsunuz.

iPhone Mavi Ekran Sorununa Kesin Çözüm

Hemen belirtelim eğer anakart sisteminde bir arıza varsa yukarıda belirtiğimiz gibi anakart değişimi şart. Bunun içinde mutlaka yetkili bir servisten destek almanız gerekiyor.

  • Bu sorunu çözmek için öncelikle telefonumuzun DFU moduna geçmemiz gerekiyor.
  • DFU moduna geçmek için öncelikle iPhone telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp ardından Güç tuşu ve Home tuşuna aynı anda basılı tutmanız gerekecek. Telefonun kapanınca güç tuşunu bırakıp Home tuşuna basmaya devam edin. iTunes programı açıldığında DFU moda geçmiş olacaksınız.
  • Şimdi bilgisayarınızdan Windows+R tuşuna basarak çalıştır menüsü açmanız gerekiyor. Ardından ise “%appdata%” yazıp applecomputer>itunes>iPhonesoftwareupdate dosyasına girip buradan “.ipsw“ isimli dosyayı silmek gerekiyor.
  • Şimdi iTunes programı üzerinden iPhone restore işlemi yapmak soruna çözüm oluşturuyor.