iPhone Telefonlarda Kayıtlı Olmayan Numaralardan Gelen Mesajları Engelleme

Akıllı telefonların kullanılmaya başlaması kullanıcılara büyük oranda ayrıcalıklar sunmaya başladı. Artık akıllı telefonunuz sayesinde istediğiniz yerden istediğiniz şekilde internete girebiliyorsunuz. Bunun dışında akıllı telefonlarla beraber iletişim teknolojileri de epey bir gelişmiş durumda. Sadece GSM şirketlerinin sunduğu standart hat teknolojileri ile değil bunun dışında akıllı telefonlarda kullanılan uygulamalarla da canlı yayından tutunda görüntülü görüşmeye kadar birçok sistemi kullanmak mümkün.

Akıllı telefonlarla gelen tüm bu ayrıcalıklı sistemler elbette ki tartışılmaz derece de katkı sunmakta. Fakat bunun dışında tüm bu özelliklerin beraberinde getirdiği sorunlarda yok değil. Akıllı telefonlarla beraber iletişim çok kolaylaştığı için kimi zaman bir mesaj ile kimi zaman sadece bir uygulama bildirimiyle bile kullanıcılara ulaşılabiliyor. Özellikle kullanıcıların kişisel bilgilerinin bu şekilde tehlikeye girebildiğini söylemek yanlış olmaz.

Son dönemde gelen tüm spam mesajlarla beraber kullanıcıların sosyal medya hesaplarının çalındığı haberlerini düşünecek olursak aslında bir yandan da akıllı telefonların ciddi riskler taşıdığını daha net görebiliriz. Fakat bazı akıllı telefonlarda bu sorunu çözmek için markalar kullanıcılara özel sistemler sunuyor. Bu markalardan birisi de Apple. iPhone akıllı telefon kullanıcılarını korumak için Apple birçok sistem kullanmakta. Bu sistemlerden birisi de spam mesaj engelleme sistemi.

iPhone Spam Mesaj Engelleme Neden Kullanılıyor?

Öncelikle bu servisin neden kullanıldığını kısaca belirtelim. Bu servis rehberinizde bulunmayan kullanıcılardan gelen reklam, kısaltılmış link, zararlı linkler gibi spam mesajları ayrı bir klasör üzerinde topluyor ve mesajların sizi yönlendirmesini engelliyor. Bir nevi kullanıcıların güvenliğini sağlamakta. Rehberinizde yer almayan numaraların size mesaj atmasını engelleyen sistem nasıl kullanılıyor?

iPhone Spam Mesaj Engelleme Ayarları

  • Yapacağınız ilk işlem “ayarlar” menüsüne girmek olacak.
  • Ayarlar menüsü üzerinden ise spam mesajları engellemek için “Mesajlar” menüsüne giriyoruz.
  • Mesaj ayarları kısmında ise karşımıza “bilinmeyenleri filtreleme” seçeneği sıçacak. Öncelikle bu seçeneği açık konuma getiriyoruz. Fakat bu özelliği açmak tüm ayarlamalar için yeterli değil. Bu şekilde sadece rehberinizde olmayan kişilerden gelen mesajlar tek bir klasör altında toplanıyor ve spam olduğu için daha dikkatli bir şekilde mesajları görüntülemenizi sağlıyor.
  • Gelen bu spam mesajları engellemek için ise spam mesaj klasörüne girip mesajı açıp arından ise “ayrıntıları” görüntülemeniz gerekiyor. Ardından ise “bilgi” sekmesine tıklayıp daha sonra buradan ise “bu arayanı engelle” seçeneğini kullanmanız spam mesajı tamamen engelleyecektir.