iPhone Yavaşladı Nasıl Hızlandırılır

Akıllı telefonlarda en sık yaşanan sorun yavaşlama sorunu. İlk alındığında telefon oldukça hızlı ve teknik özelliklerinin yeterli geldiği ölçüde hız sunmasına karşın akıllı telefonunuzu belli bir süre kullandıktan sonra telefonunuzda yavaşlama yaşanmakta. Yüklenen uygulamalardan arta kalan dosyaların bellekte yer kaplaması, yüklenen uygulamaların ön bellekte kapladıkları yer, artık dosyaların hafızaları doldurması, bellek miktarının tüm artık dosyalarla beraber dolması gibi birçok nedenle zaman içerisinde yavaşlamaya başlayan akıllı telefonlar bir süre sonra can sıkıcı olabiliyor.

Diğer tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi bu sorun Apple’ın akıllı telefonları olan iPhone serisinde de yaşanan bu sorun için çeşitli temizleme yöntemleri kullanılabiliyor. Telefonun ön belleğini temizlemek, RAM temizleme için programlar kullanmak, uygulamaları silip yeniden yükleyerek ön belleklerini temizleme, gereksiz uygulamaları kaldırma gibi işlemleri yaparak iPhone telefonları hızlandırma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Fakat tüm bu işlemlerden sonra bile telefonunuzdan istediğiniz hız değerini alamıyorsanız bu durumda ise telefonun belli başlı ayarlarını değiştirerek telefonunuzun daha da hızlanmasını sağlayabilirsiniz. iPhone akıllı telefonlarını hızlandırmak için kullanılan tüm bu yöntemler neler? Telefonları ne kadar daha hızlandırabilirsiniz? İnceleyelim.

Arka Planda Uygulama Yenileme Özelliğini Devre Dışına Çıkarmak

Bu noktada ilk yapacağınız işlem arka planda yer alan uygulamaların özelliklerinin nasıl ayarlanacağı. Varsayılan olarak kullandığınız bir iPhone akıllı telefonunda arka plan uygulamaları değişiklikleri anında kullanıcılara sunabilmek için sürekli olarak yenileniyor. Arka planda yer alan ve sürekli olarak yenilenme işlemi yapılan arka plan uygulamaların bu işleminde ise sürekli olarak belli oranlarda bellek harcaması yapılıyor.

Akıllı telefon uygulamaları yenilemek için sürekli olarak bellek harcadığı gibi telefonun performansını da ciddi oranda olumsuz etkiliyor. Bu nedenle arka plan uygulamalarının sürekli yenilenmesi özelliğini devre dışı bırakmak iPhone hızlandırma işlemi için ilk denenecek yöntemlerden bir tanesi. Bu işlemi yapmak için izlemeniz gereken yol ise şöyle;

  • İlk adım ayarlar menüsünü açmak oluyor. Ayarlar menüsünü açtıktan sonra ise arka plan uygulama ayarlarına girmek için “Genel” sekmesine giriş yapıyoruz.
  • Buradan “arka plan uygulama yenile” sekmesine tıklamanız gerekecek. Bu ekranda yer alan arka plan yenile çubuğunu pasif hale getirmeniz tüm uygulamaların yenilenmesini engelleyecektir.
  • Bunun dışında önemli gördüğünüz ve sürekli yenilenmesini istediğiniz uygulamalar varsa isterseniz sadece bu uygulamaları da menünün hemen alt kısmında seçerek yenilemeye açabilirsiniz. Özellikle bildirim özelliği bulunan uygulamalarda da bu şekilde sorunsuz kullanım sağlamak ve pil tasarrufunun yanı sıra telefonu hızlandırmakta mümkün.

Eksi Mesajlarınızı Düzenli Olarak Silme

iPhone hızlandırma işlemi için kullanılan etkili yöntemlerden birisi de gelen mesajları düzenli olarak temizleme. İster tanıdığınız kişilerden olsun ister reklam mesajları olsun her akıllı telefonda olduğu gibi iPhone akıllı telefonlarında da gelen mesajlar bir süre sonra ön bellekte birikme oluşturuyor. Bu durumda da iPhone akıllı telefonunuz istemsiz bir şekilde yavaşlamaya başlıyor.

Mesajların içerisinde kullanılan eklentilerde varsa bu yavaşlamayı daha net bir şekilde görebiliyorsunuz. Zamanla biriken mesajlar, mesajların içerisinde yer alan tüm bu eklentiler telefonunuzun bir hayli yavaşlamasına neden olmakta. Bu nedenle iPhone hızlandırma işlemi için düzenli olarak eski mesajları temizleme işlemi yapılmakta. Bu noktada yapılabilecek işlemler ise şöyle;

  • Yine ilk olarak “ayarlar” kısmına girmek gerekiyor. Menü üzerinden ayarlar kısmına girip buradan ise mesajlar bölümüne geçiş yapmanız gerek.
  • Şimdi ise buradan mesaj geçmişi bölümüne girip ve “mesajları tut” kısmına gelmeniz gerekiyor. Buradan en kısa süreyi seçerek eski mesajların silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem telefonu bir nebze daha hızlandıracaktır.