Kabız Olmamak İçin Ne Yemek Lazım

Kabızlık ve karın gazı problemleri düzensiz rutin ve yeme alışkanlıklarından dolayı yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Mide inflamasyonu yakınması da kabızlık hastalarında görülen bir vakadır. İnsanlar ne yediklerine pek dikkat etmediklerinde, kabızlık problemi ile karşı karşıya kalırlar.

Kabızlık, sadece ABD de 45 milyon insanı etkileyen en yaygın sindirim şikayetidir. Kabızlık kronikleştiğinde 4-6 ay boyunca devam eder ve haftada en fazla 3 kez dışkılama söz konusu olur.

Çok Su İçin

Daha fazla sıvı içmeyi deneyin. Dehidrasyon sert, kuru dışkılara yol açarak kabızlığı kötüleştirebilir. Gıda atığı kalın bağırsaklarda tüm suyunu kaybeder. Çok su içtiğinizde, dışkı da yumuşar ve kolay atılabilir. Günde en az 10 bardak su için. Çok sıcak bir iklimde yaşıyorsanız 3-4 L su içmeniz gerekebilir.

Yediklerinize Dikkat Edin

Kabızlık yaşıyorsanız yediklerinizi değiştirmeniz gerekir. Kabızlık yapan dondurma, peynir, cips, et, fast-food yiyecekler ve sosisli sandviçler ve dondurulmuş yemekleri terk edin. Abur cuburdan uzak durun. Yağlı, şekerli yiyecekler, kurabiye, kraker, kek vb. sindirimi yavaşlatırlar.

Kafein Alımınızı Düzenleyin

Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler diüretik etkiye sahiptir ve dehidrasyona neden olabilir. Bununla birlikte, kafeinli içecekler bağırsaklardaki kasılmaları da teşvik edebilir ve bağırsak hareketlerine yol açabilir. Genel olarak, tercihen sabahları bağırsakları harekete geçirmek için günde bir fincan kafeinli içecekle sınırlandırmaya çalışın.

Tuvaletinizi Tutmayın

Dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde, ne iş yaparsanız yapın, işi bırakıp tuvalete gidin. Çünkü dışkılama ihtiyacını ertelerseniz yine kabızlığı tetiklersiniz. Vücudunuz doğal olarak dışkılama ihtiyacı duyduğunda ona kulak verin. Dışkılama esnasında fazla ıkınmak, ileride basura ve fıtığa yol açar. Doğal haline bırakın. Tuvalette çok uzun süre kalmayın.

Kuru Üzüm

Kuru üzüm sabahları ve gece yatmadan önce, tüketilirse, akut kabızlığa iyi gelir.

Bal

Yine bal kabızlık için çok faydalıdır. Geceleri uyumadan önce, bir yemek kaşığı bal ile bir bardak su karıştırın, bu karışımı her gün için.

Lifli Besinler

Bu kanıtlanmış bir gerçektir, bol lifli meyveler ve sebzeler kabızlığı önler. Kadınlar günde 21-25 gram lifli besin tüketmeli, erkekler ise 30-38 gram tüketmelidir. Bu besin kaynakları yulaf, yulaf kepeği, elma, fındık, mercimek ve bezelye içerir. Çözünür lif kaynakları, buğday kepeği, tohumlar, bademler, tam tahıllar ve sebzeyi içerir. Kuru erik kuru kayısı ve kuru üzüm avuç avuç tüketilmelidir.

Moralinizi Yüksek Tutun

Unutmayın, kabızlık her ne kadar yaşam kalitesini bozsa da, önlenebilir bir rahatsızlıktır. Altında yatan önemli hastalıkların habercisi değilse, basit önlemlerle giderilebilir.