Karabiberin Cilde Faydaları

Karabiber özellikle cilt sağlığının korunmasında çok yararlı içerikler barındıran ve hala özellikleri ve faydaları tam olarak ortaya çıkarılmamış çok önemli bir baharattır. Karabiber içinde yer alan bileşimler lezzeti arttırır yine karabiber içinde potasyum Demir magnezyum Manganez krom çinko A vitamini ve C vitamini gibi maddeler mevcuttur. Karabiber sadece yemekleri tatlandırmak için kullanılmaz güzellik ve sağlık, cilt bakımı gibi alanlarda çok sık kullanılıyor. Mesela cildinizi diri canlı ve parlak tutmak için yardımcı olarak kullanılabiliyor akne sivilce yüzde oluşan siyah noktalar karabiber kürleri ile giderilebilir. Bu makalede karabiber bazlı cilt bakım kürlerinden bahsedeceğiz sözü çok uzatmadan hemen karabiber bazlı kürü nasıl hazırlayacağınız söyleyelim; karabiber yoğurt karışımını oluşturarak yüzünüze masaj yapın ve 15 dakika boyunca bu kürü yüzünüzde tutun. Daha sonra sıcak su kullanarak yüzünüzü durulayın bu kürün cildinizdeki ölü hücreleri ne kadar kolay atabileceğini göreceksiniz, cildiniz doğal bir şekilde temizlenmiş olacak ve Siyah lekelerden arındırılırmış olacaktır.

Bir diğer kür ise karabiber ve bal karışımıdır bu da özellikle doğu ülkelerinde çok fazla kullanılan bir kürdür hem yapımı çok basittir hem de faydaları çok fazladır. Bir çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı karabiberi iyice birbirine karıştırarak bir maske hazırlayın ve bu maskeyi yüzünüze hafifçe sürün 30 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın anında yüzünüzün nasıl ışıl ışıl parladığını fark edeceksiniz. Bir diğer kürümüz ise Zerdeçal ve karabiber karışımıdır yine bu iki önemli madde karıştırıldığında anti bakteriyel ve anti inflamatuvar özelliklere sahip doğal bir karışım haline gelir.

Karabiberle Aknelerden Kurtulun

Özellikle aknelerden kurtulmak isteyenler için Zerdeçal ve karabiber karışımını öneriyoruz bir kap içine bir kaşık zerdeçal 1 kaşık karabiberin yerleştirin. Arkasından iki kaşık gül suyu ekleyerek bir karışım elde edin, bu karışımı iyice birbirine yedirdikten sonra 15 dakika boyunca cildinizde bu karışımı tutmaya çalışın. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve mucizeye tanık olun. Yine bir başka kür karabiber yağıdır karabiber yağı cildinizin doğal rengine kavuşması için yardımcı olmaktadır. Eğer cildiniz olduğundan daha koyu görünüyorsa karabiber yağını kullanarak cildinizi doğal rengine kavuşturabilirsiniz. Bir başka mucizevi karışım karabiber ile Süt karışımıdır bu genellikle ciltleri doğal yoldan temizlemek için kullanılan bir kürdür. Kürü hazırladıktan sonra uyguladığınızda Cilt kuruluğu ortadan kalkacaktır ölü hücreler cildinizden dökülecektir ve sağlıklı parlak bir cilde sahip olacaksınız. Dilerseniz diğer tarifi de verelim; karabiber ve yulaf ezmesi karışımı yine ölü hücreleri cildinizden uzaklaştırmak için uygulanan doğal bir karışımdır. Yarım çay bardağı karabiber tozuyla bir kaşık Yulaf ezmesine su ekleyerek homojen bir karışım elde edin ve elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürerek 30 dakika bekletin daha sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.