Kış Aylarında Ne Yemeli

Kış aylarında soğuktan korunmak ve bu dönemde bir çok virüs ve bakteriden korunmak için besinlerimize dikkat etmeniz gerekli. Her mevsim için, doğada o mevsimin getirdiği hastalıklara karşı bizi koruyacak besinler yeşerir. Mesela yaz aylarında susuzluk birinci sorundur ama kavun karpuz üzüm ve yüzlerce farklı meyve yaz aylarında su ihtiyacını karşılar. Bunun gibi kış aylarında da yetişen özel meyveler bu zamanları güvenle atlatmamız için yardımcı kaynaklardır.

Sarımsak

Bunlardan biri de sarımsaktır. Sarımsakta bulunan antioksidanlar bağışıklığı arttırır, öksürüğe ve soğuğa karşı direncimizi arttırır.

Havuç

Havuç yine kış aylarının vaz geçilmez besinidir, A vitamin içeriği ve beta karoten içeriği ile bize çok yardımcı olur.

Yumurta

Kış aylarında yumurta tüketimi, içeriği A, B,D vitaminleri nedeniyle yararlıdır. İçindeki proteinler direncimizi arttırır ve nezle grip soğuk algınlığı gibi hastalıklar bize zarar veremez.

Yoğurt

Yoğurt bakteri ve kalsiyum, çinko gibi mineralleri içerir, probiyotik etkisi vardır. Sindirim sistemimizin rahat çalışmasını sağlar. Kış aylarında öğle yemeklerinde ve akşam yatmadan önce, içine biraz limon ve pul biber serperek 3 kaşık tüketip yatın. Bağırsaklarınızın çok kolay boşalacağını görebilirsiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu, sindirimi arttırmaya yardımcı olur çok yüksek dozlarda omega-3 yağ asitleri ve lif içerir. Ayrıca cilt için çok iyidir. Vücut keten tohumu ile tazelik ve enerji hissi ile dolu olur.

Hurma

Hurma, demir ayrıca proteinler, yağlar, şekerler ve kalsiyum içeriği oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca A, B ve C vitaminleri içerir. Her 100 gramlık hurmada 283 kalori var.

Yer Fıstığı

Kışın yer fıstığı, sağlığa iyi gelir. fıstık bolca protein içerir, örneğin yağ, mineraller, lif, karbonhidrat, enerji, kalori, kalsiyum, fosfor, demir, karoten, Thaimain, folik asit gibi elemanları içerir. İçindeki elementler antioksidanlar, vitaminler, minerallerdir.

Bal

Kış aylarında bal çok yararlıdır. Kışın bal alarak, sindirimi kolaylaştırabilirsiniz, direncinizi hastalıklara karşı yükseltebilirsiniz.

Süt

Yine süt tüketimine kış aylarında önem vermeniz gerekir. Sütte çok miktarda kalsiyum bulunur, bu da kemikleri kuvvetlendirir.

Susam

Kış mevsiminde, vücut susam tohumlarını yiyerek enerji alabilirsiniz. Susam proteinler, kalsiyum ve karbonhidrat gibi birçok besin maddesi içerir. Soğuğa karşı korumak için susam yağı ile işe çıkmadan önce masaj yapın. Vücut sıcaklığını korursunuz.