Mideyi İsyan Ettiren Yiyecekler

Modern çağın ve çağ atlamanın faturasını ödeyen organlardan biri midedir hiç şüphesiz. Dünya sanayileştikçe ekonomik kaygılar sağlık kaygılarının önüne geçtikçe , hiç de doğal olmayan besinleri tüketmek ve öğütmek zorunda bırakılan mide, adeta bu yapay besinler yüzünden isyan bayrağını çekiyor. Her 10 kişiden 7’sinde mide rahatsızlıkları var. Sindirim sistemi bozuklukları almış başını gidiyor. Yiyecekler organik ve doğal değil. Farklı kimyasal içerikleri vücut tanımakta zorluk çekiyor hatta hiç tanıyamıyor. Bu besinleri yuttuğumuz andan itibaren, ihale mideye kalıyor. Mide bunları öğütmek için salgılayacağı asitleri yeterli gelmediğinde, şişmeye başlıyor. Hatta yemek borusu ile mide arasında valf görevini gören kapakçık bozuluyor ve Reflü hastalığı ortaya çıkıyor. Mide asitleri, gitmemesi gereken yemek borusundan yukarı çıkıyor. İleri zamanlarda yemek borusu kanseri ortaya çıkıyor. Hep sağlıksız besinler yüzünden oluyor. Mide ağrısının problemi yaygın bir sorundur. Sağlıksız beslenme ve yanlış beslenme şekli nedeniyle, herkeste mide ağrısı şikayeti ortaya çıkıyor. Gıdaları yarım yamalak sindiren mide, görevi bağırsaklara bırakıyor. Onlar da ne yapacağını bilemiyorlar çünkü yabancı kimyasal formüllerle karşılaşıyorlar. Vücut için yararlı mı zararlı mı ikileminde kaldıklarına ne oluyor? Vücut engin bilgeliği ile bunları depoluyor hem de yağ olarak depoluyor. Mecbur kalırsak kullanırız düşüncesiyle… Sonra obezite baş gösteriyor. Hastalıklı hale gelen mide, diğer organları da etkiliyor. Bu nedenle mideyi zorlamamak, diğer organların ve sistemlerin sağlığı için gereklidir, bu yüzden biz de bu makalede, mideye iyi gelmeyen, mideyi isyan ettiren besinlere değinelim istedik:

Tam Yağlı Süt

Eğer midenizde ağrı varsa, o zaman süt içmemeli veya sütle yapılan tüm yiyecekleri tüketmemelisiniz. Sütün ürettiği ürünlerin sindirilmesi zordur, bu nedenle hazımsızlık ve mide ağrınız artabilir. Yağlı süt nedeniyle midenizde gaz birikir. Mide hastalıklarınız varsa, çok yağlı sütten uzak durun.

Sarımsak

Sarımsak birçok özelliğe sahiptir, hatta tıp tarihinde hastalık gideren besinlerin ilk sıralarında yer alıyor ama, eğer mideniz modern çağın dayattığı sağlıksız yiyecekleri öğütmekten yorgun düştüyse Sarımsak alarak gastrointestinal problemlerinizi daha da arttırırsınız. Size bir faydası olmaz.

Çay ve Kahveye Dikkat

Karın ağrınız varsa, çay veya kahve tüketmek çok zararlıdır. Bunun dışında, yemekten hemen sonra çay veya kahve içmemelisiniz çünkü yiyecekleri sindirmeyi zorlaştırır ve asit oranını artırır ve karın ağrısı daha da artar. Soda, hem kafein hem de sitrik asit içerir, yani hastalıklı bir mideniz varsa, soda içmeyin. Midesinde sorun olanlar, fasulye de tüketmemelidir. Bu, sindirimi daha da zorlaştıracaktır. Baharatlı yiyecekler karın ağrınızı arttırabilir. Eğer mide ağrınız varsa, sindirimi kolaylaştıracak hafif besinleri organik olmak şartıyla tüketebilirsiniz.

Fast food Besinler Bomba gibi

Lezzetli olsun, hızlı hazırlansın, ucuz olsun… Bu 3 kriter midemizin de başını yaktı. İsteklerimiz ve beklentilerimiz midemize zarar veriyor. Bu 3 beklentiyi karşılamak için milyonlarca gıda uzmanı mühendis ve çalışanlar, bu beklentiyi karşılamak için sürekli lezzet formülleri üretiyorlar. Ama sonuç ne oluyor? Sağlığımız bozuluyor. Mide, milyonlarca yıldır öğrendiği yoldan gidiyor. Sadece organik olan yiyecekleri tanıyor ve onları değerlendirebiliyor. Gerisi bize yağ ve hastalık olarak dönüyor.