Omega 3 Yağ Asitleri Ne İşe Yarar

Omega 3 Yağ Asitleri sağlıklı beslenmenin temel şartlarından birini oluşturuyor ve bu yağ asitlerini insan bünyesi üretme kabiliyetine sahip değil. Dolayısı ile Omega-3 yağ asitleri bitkilerden ya da balıklardan temin edilmek zorundadır. Omega 3 asitleri, enzimi etkileyen moleküllerin zarları içinde yaşadıkları her hücre ve hormonlardır. Omega-3 ve omega-3 açısından zengin gıdalar gibi deniz ürünleri iyi bir onarıcı mekanizma için gereklidir. Düşünmemizi sağlayan ve hafızamızın gizli tutulduğu beynimizin yaklaşık yüzde altmışı yağlardan oluşuyor ve bu yağları incelediğimizde Omega 3 asitliğinin asitlerinin çok fazla oranda olduğunu görebiliyoruz.

Omega Yağ Asitleri Ne işe Yarar

Bu nedenle Omega 3 yağ asitleri Her Yaşta insanlar için güçlü bir hafıza ve zihinsel uyanıklığı etkilemektedir, yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. Ayrıca Alzheimer hastalığına erken yaşlarda yakalanmamıza neden olan şeylerin başında Omega 3 yağ asitlerini yeteri kadar almamak gösterilebilir.

Alzheimer Hastalığını Engeller

Öte yandan Deniz kenarlarındaki yaşayan insanların sürekli balık tüketme şansı yüksek olduğu için bu insanlarda Omega 3 yağ asitleri yeterli derecede bulunmakta olduğundan, bu popülasyonda Alzheimer hastalığı %0 oranında görülüyor. Bu verilere baktığımızda beynimizin sağlığını korumak için mutlaka omega-3 yağ asitlerini almamız gerekiyor kanaatine varabiliyoruz.

Sağlıklı Bir Ruh Hali İçin

Vücudumuzun haberleşmesini sağlayan sinir sisteminin elektrik darbelerinin hızı bile yine Omega 3 yağ asitleri ile ilişkilidir. Serotonin ve dopamin nörotransmitterlerin işlevleri yine Omega 3 ile ilişkilidir. Omega 3 yağ asitlerinin gövdenin sinir hücrelerini beyin hücrelerini etkileyen birçok faktör vardır; sağlıklı bir iletişim için ve sağlıklı bir ruh hali için mutlaka omega-3 yağ asitlerinin tüketilmesi gerekiyor.

Göz Retinasının Sağlığını Korur

Sadece bunlarla sınırlı olmayan Omega 3 yağ asitleri yararlarına baktığımızda merkezi sinir sistemini korumanın dışında Göz- retinanın sağlığını koruması ayrı bir özelliğidir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kilo vermenize de yardımcı olan Omega 3 yağ asitleri vücut için en yararlı olan yağ asitleridir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Omega 3 yağ asitleri düzenli olarak alan insanların İnsülin direnci dengelenebiliyor ya da insülin normal sevgiye gelebiliyor ve bu da kilo vermeyi kolaylaştırıyor.