Pek Yaygın Olmayan Hamilelik Belirtileri

Her kadın için gebelik belirtisi aynı olmayabilir, çünkü kadınların da fizyolojileri bağışıklık sistemleri dayanım güçleri aynı değildir. Hamilelik belirtileri yine de ortak paydada buluşan bazı semptomları içerir ama biz pek de yaygın olmayan hamilelik belirtilerine değiniyoruz. Çoğumuz sadece mide bulantısı, gözden kaçan adet dönemleri, yorgunluk ve sabah bulantısı gibi yaygın hamilelik belirtilerinin farkındayız, ancak birçok diğer nadir gebelik belirtileri de vardır. Bu belirtiler gizlidir ve başlarda hamile olduğunuzu anlamayabilirsiniz. Başka bir rahatsızlık şüphesi ile doktora gidebilirsiniz.

Mesela daha önce çok sevdiğiniz bir besini yerken, şimdi o yiyeceği mide bulandırıcı bulabilirsiniz. En baştaki belirti durup dururken kabız olmanızdır. Bu, hamilelik hormonlarının vücudunuza başka bir sonucudur. Hormonlar bağırsaklarınızın yavaşlamasına ve ağırlaşmasına neden olur. Kabızlığı özellikle hamilelikte gidermek için, su miktarını arttırın. Günde en az 3 L su için. Pek Yaygın Olmayan Hamilelik Belirtileri arasında olur olmaz kaşıntılar geliyor. Bu belirti hamilelikte normal değildir ve karaciğer rahatsızlığını gösterir. Yine siz farkında olmadan hamile iken, cildinizde karnınızda lekeler oluşabilir. Hormonlar değişti ve vücut fazladan melanin üretmeye başladı tabi ki bu da cildinizde değişimlere yol açacaktır. Hatta bazı kadınlarda göğüs ve üst kolları çevreleyen damarlar bariz olarak seçilebilir ve görülebilir.

Hamilelik sırasında kan hacmi ve akışı artar. Bu değişiklik göğüsteki mavi damarların gelişmesiyle sonuçlanır, ancak bu damarlar kadınlara zararsızdır. Pek Yaygın Olmayan Hamilelik Belirtileri arasında tükürük artışı da var. Durup dururken ağzınızda pek çok tükürük salgısı artar, siz yatarken bile ağzınızdan akabilir. Bu durum da korkulacak kadar tehlikeli değildir, gebelik bittiğinde kendi kendine düzelir. Yine Pek Yaygın Olmayan Hamilelik Belirtileri arasında servikal sıvının artması var. Kadın bu artışı gözlemleyebilir. Vajinal akıntı renginde ve kokusunda değişimi görebilir. Genellikle artan hormonlar ve vajinal kan akışı nedeniyle olur, ancak, kötü bir koku, kaşıntı veya yanıklar ortaya çıkarsa veya yeşilimsi sarı veya çok kalın veya sulu olursa doktorunuzla konuşun çünkü bakteriyel enfeksiyonunuz olabilir. Sonuç olarak hamilelik belirtileri , kadından kadına değişim gösterir, idrar ve kan testleri ile kolayca hamile olup olmadığınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu makalede yaygın olmayan fakat yine de hamilelik belirtisi olan işaretlere de dikkat edip, doktora gitmek ya da test yaptırmak yararlı olacaktır.