Tükenmişlik Sendrom Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel Belirtileri

Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler kendini aşırı yorgun ve enerjisiz hissederler. Kalp çarpıntısının yanı sıra midelerinde şişkinlik meydana gelir. Sık aralıklarla kabız olurlar. Çok sık hastalanmaya başlarlar. Uyumakta zorluk çekerek uyku problemleri yaşarlar. Soluk alıp verirken zorlanırlar. Başta bacak olmak üzere sırt ve eklem ağrıları yaşarlar.

Zihinsel Belirtileri

Eskiden severek yaptığı işlerden artık zevk ve haz alamazlar. Ciddi bir dikkat dağınıklığı yaşarlar ve dikkatlerini uzun süre bir işte toplayamazlar. Unutkan ve dalgın bir yapıya bürünürler. Karar vermede güçlük yaşarlar. Kararları sürekli ertelerler. Zihni karışık olan birey bilişsel becerileri sergilemekte güçlük çeker.

Duygusal Belirtileri

Yaygın bir ümitsizlik hissi yaşarlar. Özgüvenleri azalmıştır. Hayal kırıklığını çok sık yaşarlar. Kendilerini değersiz ve önemsiz hissederler. Kendilerine yöneltilen eleştirilere katlanamazlar. Aşırı şüpheci bir yapıya bürünüp çevrelerindeki insanlara güvenmezler. Yoğun bir kaygı ve huzursuzluk yaşarlar. Motivasyon eksikliği yaşayan birey özgüven duygusunu kaybeder. Kendini toplumdan soyutlanmış gibi hisseder. Kişi kendini güvende hissetmez. Çabuk öfkelenen birey çevreye uyum sorunu yaşar.