WhatsApp Otomatik Fotoğraf Kaydetme Kapatma iPhone

WhatsApp artık hemen hemen her akıllı telefon platformunda en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından birisi olarak dikkat çekmeye başladı. Sürekli kullanıcı sayıları artmaya devam eden uygulamanın bu kadar popüler olması akıllı telefon markalarının telefonlarında WhatsApp uygulamalarına özel sistemler sunmasını da sağlamaya başladı. Daha doğrusu uygulamanın telefonlara uyumu konusunda çok daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Bu durum iPhone akıllı telefonları içinde aynı şekilde geçerli. iPhone akıllı telefonlarında yer alan iOS işletim sistemlerinde WhatsApp uygulamasının tam olarak entegrasyonu da sağlanmış durumda. Bu sayede iPhone akıllı telefonları üzerinden kullandığınız WhatsApp uygulamasının birçok düzenlemesini de kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Bu noktada kullanıcıların en sık kullandığı ayarlardan birisi de otomatik mesaj kayıt ayarı.

Otomatik gönderi kayıt sistemi sayesinde WhatsApp mesajlarınız üzerinden gelen fotoğraflar ya da gönderilen otomatik olarak iPhone film rulosu kısmına ekleniyor. Kullanılan otomatik kayıt özelliği nedeniyle iPhone telefonlarda ise hafıza dolma sorunları ile karşılaşıyoruz. Bu soruna çözüm oluşturmak için WhatsApp otomatik gönderi kayıt özelliğini kapatmak gerekebiliyor. Peki iPhone üzerinden WhatsApp otomatik kayıt özelliği nasıl kapatılır?

WhatsApp Otomatik Gönderi Özelliğini Devre Dışı Bırakma

  • Bu işlem için ilk olarak iPhone akıllı telefonumuzdan WhatsApp uygulamasına giriş yapıyoruz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken düzenlemeleri yapacağımız “ayarlar” kısmına girmek.
  • Ayarlar menüsüne girdikten sonra ise buradan “sohbetler” sekmesine giriş yapmanız gerekecek. Sohbet duvar kağıdı seçeneğinin hemen altında bir sekme göreceksiniz. Bu sekmede “alınan medyayı sakla” ifadesi yer alıyor. Özellik açık ise bu ifadenin çubuğunun aktif olduğunu görüyorsunuz. Yeşil konumda olan çubuğu kapattığınızda WhatsApp otomatik gönderi kayıt özelliği devre dışı kalmış olacak.
  • Bu işlemden sonra alınana gönderilerde yer alan görsellerde film rulosuna eklenmeyecek sadece görüntülenecektir.
  • Ayarı kapattığınızda gelen gönderileri kayıt etmek için ise manuel yöntemi kullanmanız gerekiyor. Öncelikle kayıt edilecek resmin üzerine gelip resmi seçip buradan “paylaş” butonunu kullanmanız gerekecek. Ardından karşınıza gelen ekrandan “kaydet” demeniz yeterli olacaktır. Sadece bu işlemleri yaparak WhatsApp otomatik gönderi kayıt özelliğini manuel hale getirmiş oluyorsunuz.
  • Yöntemin en büyük artısı ise haberiniz olmadan bir anda telefon hafızanızın dolmasını engellemek. WhatsApp ayarlar kısmında yer alan özellik büyük bir ayrıcalık olarak gösterilebilir.