Anksiyete Bozukluğunuzla Başa Çıkmak

Hepimiz endişeli olma deneyimini yaşadık. Endişeli olmak bir hastalık değildir. Hayatın bir parçasıdır. Çok endişeli hale geldiğimizde, bu doğal düzenimizi bozmaya veya olumsuz etkilemeye başladığında, yaşamlarımızı ayarlamamız gerekir.

Her problemde olduğu gibi çözüm, problemi kabul etme ve onunla yüzleşme isteğiyle başlar. Kaygının temel nedeninin ele alınamaması, sağlık kaybı, psikiyatrik sorunlar ve büyük olasılıkla hayat kaybı gibi daha karmaşık durumlara yol açabilecek bir soruna neden olacaktır. Anksiyete bozukluklarının mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi ve artmadan önce hızla çözülmesi çok önemlidir.

Anksiyete bozukluklarını tedavi edebilen ilaçlar vardır. Bunlar semptomları tedavi edecek ancak durumun kendisini tedavi etmeyecektir. Durum, kaygıyı ortaya çıkaran sorunların çözümü ile en iyi şekilde tedavi edilir. Bu, anksiyete bozukluğunun en iyi uzun vadeli tedavisidir. Semptomlara hitap eden ilaçlar sadece kısa süreli rahatlama sağlayacaktır. Bireylerin anksiyete bozukluğuna yol açan sorunlarla yüzleşebilmelerinin bir yolu Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) yoluyladır. Davranışçı terapi ve bilişsel terapiyi birleştirir. Anksiyete bozukluğunu, öğrenilen davranışların yanı sıra bir bireyin düşünce kalıplarını ele alarak tedavi etmeye çalışır. BDT, hastayı sistematik olarak korkularına maruz bırakır ve rahatlama tekniklerini kullanarak kaygı düzeylerini kademeli olarak ayarlamayı öğretir. Aynı zamanda, bireyin düşünce kalıplarını değiştirmeye odaklanır, böylece kaygılarını besleyen olumsuz düşünceleri serbest bırakabilirler.

Kaygıyı gidermenin diğer yolları dinlenme, rahatlama, uyku, fiziksel egzersiz ve uygun beslenmedir. Zaten anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler, döngüyü kırmak için biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. Örneğin, onları doğru beslenmeye ve egzersiz yapmaya teşvik edecek bir egzersiz partneri olmasından faydalanabilirler. Ayrıca, bir hobi edinme veya kendine değer veren bir tür rahatlama için bazı teşviklerden de yararlanabilirler. Destek ister bir grup, ister bir kişi veya ailesi şeklinde gelsin, anksiyete bozukluklarının üstesinden gelmek için başkalarından yardım almaları önemlidir.

Devam eden anksiyete bozukluğu, profesyonel bir sağlık uzmanına sevk edilmelidir. Bu, bir değerlendirme yapılmasına ve bir tedavi planının uygulanmasına izin verecektir. Tedavi, ilaç ve diğer tedavi biçimlerinin bir kombinasyonunu içerebilir. Tedaviye uygun olarak kaydedilen ilerlemeyi değerlendirmek için dikkatli izleme de yapılmalıdır.

Anksiyete bozukluğu, bir bireyin yaşam kalitesini bozar. Bu yaşam kalitesini geri kazanmak için her türlü çaba gösterilmelidir. Teşvik ve kararlılıkla, bireylerin bu zorluğun üstesinden gelmeleri ve tatmin edici yaşamlar sürmeleri için her olasılık vardır.