Artritten Korunma Yolları Nelerdir

Artrit, önlenemeyen bir hastalıktır. Ancak bu durumda iyi haber, artrit olma riskini azaltabilmenizdir. Doğru ve kesin bilgilerle, bununla mücadele etmenin birkaç yolunu bulacaksınız. Doktorlara göre insanlar, vücuttaki eklemlerinin aşınması ve yıpranması nedeniyle sıklıkla artrit olur.

Öyleyse, artritin kötüleşmesini önlemek için bazı artrit ipuçlarına ve artrit bakımına bir göz atalım:

Erken tedavi alın – Artritten muzdarip olduğunuzu anladıktan sonra, mümkün olan en kısa sürede en iyi artrit tedavisini aramalısınız. Artriti erken tedavi ederseniz, hızlı bir şekilde rahatlayabilirsiniz. Erken tedavi almazsanız, kötüleşebilir. Doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz size ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo vermeyi içeren bir tedavi kombinasyonu önerebilir.

Doğru yiyeceği yiyin – artrit durumunda, kişinin vücutta yeterince D vitamini ve kalsiyum deposuna ihtiyacı vardır. Ancak, vücutta çok az veya çok fazlaysa yan etkiler yaşayabileceğiniz için her ikisi de uygun bir dengede olmalıdır. D vitamini ve kalsiyum, ağırlığı kontrol etmeye ve kasları ve kemikleri güçlendirmeye önemli ölçüde yardımcı olur.

Fazla kilonuzu azaltın – eğer yemeğe aşırı yüklenirseniz, eklemleriniz vücut ağırlığı nedeniyle stres yaşar. Bu, tüm vücudunuzu strese sokarak artrite yol açacaktır. Çoğu zaman vücut geliştiriciler, kendilerini aşırı kilo ile aşırı yükledikleri için artrit geçirirler.

Fiziksel aktiviteler – her gün düzenli olarak ve tutarlı bir şekilde egzersiz yapmak bir zorunluluktur. Egzersiz yapmayı sevmeseniz bile, iyi vücut sağlığını korumak için egzersiz yapmalısınız. Eklemleri destekleyebilecek egzersizle daha güçlü kaslara sahip olunabilir. Ayrıca çekirdek kaslar güçlendirildiğinde denge ve esneklik de artar. Bunun dışında sizi sıkabilecek kardiyo egzersizlerine gitmek yerine hafif ağırlık kaldırma, aerobik gibi eğlenceli aktivitelere de katılabilirsiniz. Herhangi bir biçimde egzersiz yapmak önemlidir. Daha sonra yürüyüş, koşu, tırmanma, aerobik veya her şey olabilir.

Esneme – okul günlerinde, kendinizi esnetmeyi öğrenmiş olmalısınız. Yaralanmaları önlemeye yardımcı olur. Yani, bu esneme vücuttaki eklemlerinize yardımcı olmaz. Vücuttaki eklemler gerildiğinde aslında hareket aralığını arttırır. Ek olarak, kas gücü de vücut gerildiğinde korunur.

Eklemleri koruyun – Eklemler üzerinde çok fazla baskıdan kaçınmak, artritten kurtulmanın en iyi yoludur. Artritten kurtulmak için izlenecek en önemli ipuçlarından biridir. Kalça ve dizleriniz üzerindeki baskıyı azaltmak için kilo verin.

Artrit tedavi edilemese de birkaç yolla önlenebilir. Sırtınızı stresten kurtardığı ve böylece omurganın standart uzunluğunu geri kazanmasını sağladığı için anti yerçekimi sandalyesi veya sıfır yerçekimi sandalyesini de kullanabilirsiniz.