B6 Vitamininin Sağlıklı Avantajları

B6 vitamini günlük yiyecek alışkanlığına dahil edilmesi gereken önemli bir besindir. Yiyecekler, B6 vitamini özelliklerine sahip üç madde içerir: piridoksin, piridoksal ve piridoksamin. Piridoksin, B6 vitamini ile eşanlamlı olarak kabul edilmekle birlikte, üç maddenin de aynı etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır. B6 Vitamini, 100’den fazla sağlık durumunun tedavisinde çok etkilidir.

B6 Vitamini, kardiyovasküler hastalık, depresyon, hafıza kaybı ve böbrek taşları gibi çok çeşitli psikolojik ve fiziksel bozuklukları tedavi etmek için kullanılır. Piridoksin, kalp hastalığını önlemede önemli bir rol oynar. Yeterli piridoksin olmadan, homosistein seviyesi insan vücudunun doğal iyileştirme gücünü önlemek için plağı arttırır ve oluşturur. B6 vitamini plak oluşumunu önler ve böylece kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Ayrıca B6 vitamini kan kolesterolünü ve tansiyon seviyelerini düşürür ve kan trombositlerinin birbirine yapışmasını engeller. Tüm bu faktörler kalp hastalığı riskini azaltır. Marjinal B6 vitamini eksikliği olan kişiler karpal tünel sendromuna daha yatkındır. Bu sendrom, tekrarlayan hareketlerden sonra bilekte ağrıya neden olur.

Bu vitaminin eksikliği aynı zamanda bir çeşit lezzet arttırıcı olan monosodyum glutamata duyarlılığa da neden olur. Bu hassasiyet mide bulantısı, baş ağrısı, üst ekstremitelerde ağrı ve kusmaya neden olur. Bu sendromların her ikisinde de, D vitamini kaynağı, yalnızca sendrom ilk başlangıç ​​aşamasındaysa semptomları hafifletir. Piridoksin, magnezyum ile birlikte böbrek taşı üretimini engeller. Normalde, tedaviden sonra kan damarlarının bu besin ile beslenmesi üç ayı bulur.

B6 vitamininin adet öncesi sendromu tedavi etmek için iyi bir tedavi olduğu bulunmuştur. Araştırmalar, B6 vitamini alan kadınların azalmış göğüs ağrısı, şişkinlik ve adet öncesi akne alevlenmesine tanık olduklarını iddia ediyor. Adet öncesi akne alevlenmesi, bir kadının adet döneminden bir hafta önce sivilcelerin olduğu bir sağlık durumudur. Güçlü kanıtlar, on günlük adet başlangıcı döneminden önce piridoksin takviyesi almanın sivilce oluşumunu durdurabileceğini göstermektedir.

B6 vitamini, bu vitamin hormonal dengesizliği düzenlediğinden cilt lekelerini tedavi etmek için çok önemlidir. Düşük B6 vitamini alımı zihinsel depresyona neden olabilir. B6 takviyesi, nörotransmiter ve serotonin üretiminde etkili bir rol oynar ve böylece depresyonu kontrol eder. Ayrıca, B6 vitamininin yaşlı insanlarda hafıza gücünü geliştirdiği bilinmektedir.

B6 vitamini takviyesi, doğum kontrol hapı veya hormon replasman tedavisi gören kadınlar için de oldukça etkilidir. Düşük B6 vitamini tüketimi, bağışıklık sisteminin işlevini de azaltır. Bağışıklık sisteminin yavaşlaması, bir kişiyi diğer birçok hastalığa duyarlı hale getirir ve prostaglandin düzeylerini düşürür. B6 vitamini bir kişiyi astımdan kurtarır ve klinik çalışmalar piridoksin takviyelerinin astım sıklığını ve şiddetini azalttığını göstermektedir.

Bu vitamin aynı zamanda solunum güçlüğü çeken insanlar için çok faydalıdır ve piridoksin takviyesi kan seviyelerini normalleştirir, kaygıyı azaltır, baş ağrılarını sınırlar ve mide bulantısını iyileştirir. Hamilelikle ilişkili sabah bulantıları da piridoksin ile iyi tedavi edilir. Bu vitamin doğal olarak tüm yiyeceklerde ve en yaygın olarak tam tahıllarda ve etlerde bulunur.