Yeni doğmuş bir bebeği emzirip emzirmeme kararı zordur. Annelerin çoğu en azından bebeklerini anne sütü ile beslemek ister veya vermeye çalışır, ancak bazıları şu ya da bu nedenle bunu yapamaz. Bazıları nasıl yapılacağını bilmezken, diğerlerinin bunu yapacak zamanı veya enerjisi yoktur. Bir bebeğin anne sütü nedeniyle entelektüel olarak fayda sağlayıp sağlamadığı konusundaki tartışmalar, bebeklerini mama ile besleyen anneler arasında, belki de çocuklarının diğer herhangi bir çocuk kadar zeki olduğu ve ebeveyn veya öğretmen katılımı konusundaki kararlı savunmaları nedeniyle sık sık tartışılan nokta olmuştur.

Bu doğru mu yanlış mı? Bir anne ne yapacağını nasıl bilebilir?

Çoğu araştırma, emzirmenin çocuklarda, en azından IQ’larında daha parlak zihinler yarattığını ortaya koyuyor. Bu, çocuğunuzun bir sonraki Einstein olacağı anlamına gelmez, ancak bebekken anne sütüyle beslenen çocuklar testlerde daha yüksek puan alır ve okulda daha iyi notlar alır.

Bir başka şaşırtıcı istatistik, bebek ne kadar uzun süre anne sütü ile beslenirse, elde edilebilecek avantajın o kadar büyük olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, bebeğinizi küçük yaşta emzirmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Emzirmeyi bıraktığınız yaş tamamen kişiseldir, ancak bazı anneler – nadir durumlarda – aslında emzirmeye bir, iki yaşını geçtikten sonra ve daha da nadiren üç yaşına kadar devam eder. Emzirme bebek ve anne arasında güçlü bağlar kurulmasına yardımcı olur. Bunun neden böyle olduğunu gösterecek yeterli kanıt yok, ancak araştırmacılar emzirme ve anne ile ilişki arasındaki bu ilişkiyi ortaya çıkarmak için yüzlerce çocuğu inceledi.

Bunun olasılıkları şunları içerir:

  • Anne sütü beyin gelişimini besleyen vitaminlerden daha fazla besin ve vitamin içerir.
  • Anne sütünde, beyin dokusu, gelişimi ve büyümesi için kritik öneme sahip beyin güçlendirici bir yağ asidi bulunmaktadır.
  • Anne ile bağ kurmak, bebeğin duygusal gelişimini desteklemeye yardımcı olur.
  • Laktoz, kişinin vücudunun galaktoz ve glikoza parçalandığı anne sütündeki birincil şekerdir. İlki, beyin dokusu için gerekli bir vitamindir ve diğer türler üzerinde en yüksek konsantrasyonlardan birine sahip olduğu gösterilmiştir.
  • Çocuğunuzun hayatının ilk iki yılındaki etkileşimler bebeğin nöronlarını, beyin hücrelerini ve sinirlerini şekillendirmeye yardımcı olur. Emzirme anne ile teması içerdiğinden, etkileşimlerin bebeğin beynini canlandırmaya yardımcı olması mümkündür.

Mamayı seçen anneler daha az zeki bir çocuğa sahip olmak konusunda endişelenmeli mi?

Emzirme insan zekasında bir rol oynasa da tek değişken değildir. Genetik, yaratıcı görevleri öğrenmek, büyütmek ve gerçekleştirmek için ne kadar zaman harcandığı kadar büyük bir rol oynar. Etkileşimli ebeveynleri olan çocuklar ve hatta daha erken eğitim alan çocuklar bazen emzirilen çocuklara gayet iyi ayak uydurabilirler, bu nedenle bebeğin öğrenme ve bebeğin beyin gelişimini yoğunlaştırma becerisini arttırmanın bir yolu okumaktır. Bebeğinize çok erken yaşlarda okumaya başlayabilirsiniz; doğdukları zaman kadar genç veya anne karnındayken bile.

 

Ayrıca sütünüzü çocukların vitaminleriyle veya bebeğinizin beyni için birçok temel bileşenle güçlendirilmiş besleyici bir diyetle çocuğunuza verebilirsiniz. Olumlu ev ortamları, rol modelleri, kardeşler ve diğer değişkenlerin hepsi çocuğunuzun öğrenme yeteneğinde rol oynar.

Bunların çoğunun ebeveynlik, öğretim ve okulla da ilgisi var. Bir değişken tek eksik halka olamaz, ancak emzirme vakası kesinlikle bebeğinizin beynine büyük fayda sağlar!