Son günlerde oldukça gündeme gelen konulardan birisi hâline gelen kripto para borsası gün geçtikçe insanlar tarafından daha büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bu kripto para borsasının başında gelen dijital bir para birimi olan Bitcoin (BTC) son zamanlarda insanlar tarafından büyük bir ilgi ile takip ediliyor.

İnsanlar tarafından bir yatırım aracı olarak görülen bu dijital para birimi Bitcoin (BTC) büyük bir yatırım aracı olarak görülüyor. Sizlere bu yazımızda dijital para birimi olan Bitcoin ile ilgili merak ettiğiniz, aklınızın bir köşesinde bulunana soruları sizler için cevaplandırdık.

Bu yazımızda sizlere Bitcoin, Bitcoin Nedir,1 Bitcoin  (BTC) kaç TL, Bitcoin Nasıl Satın Alınır, Bitcoin Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda BTC Satın Alma Rehberi vb. Konulardan sizlerin aklınızda kalan soruları başlıklar halinde cevaplandırdık.

Bitcoin Nedir?

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında duyurularak tüm dünyaya bir ilk olan kripto paralar duyuruldu. 2009 yılında ise bu kripto paralar piyasaya sürüldü. Çok kısa bir süre sonra ise piyasalarda kendine göre bir yer buldu. Bitcoin diğer para birimleri gibi Türk lirası, Euro, Dolar, Pound gibi bir para birimidir. Yalnız bu para birimlerinden ayrıldığı bazı noktalarda ayrılıyor.

Bu ayrımlardan en başta gelen konulardan birisi Bitcoin’in diğer para birimlerine nazaran dijital bir para birimi olmasıdır. Bir diğer ayrım ise Bitcoin hiçbir kurum kişi tarafından kontrole tâbi tutulamaz. Bitcoin herhangi bir üçüncü kişiye tarafından ihtiyaç duyulmaksızın istediğiniz zaman para transferi yapabilirsiniz.

1 Bitcoin (BTC) Kaç Lira?

Günümüz itibari ile 1 Bitcoin fiyatı 286,789.45 TL TL‘ye denk geliyor. Aynı zamanda 1 Bitcoin 34,197.38 $ dolardır. (Fiyatı anlı değişimler yaşayabiliyor, burada yazan fiyat, bu yazının yazıldığı saatin fiyatıdır.)

Eğer sizin 1 Bitcoin’iniz var ise karşılığında 286,789.45 TL Türk Lirası veya 34,197.38 $ dolar ile istediğiniz zaman dilediğiniz yerde kolay bir şekilde aşağıdaki adımları uygulayarak oldukça kısa bir sürede alabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin alabileceğiniz birçok platform bulunuyor. Eğer siz Türk lirası ile Bitcoin almak istiyorsanız belli başlı bazı adını duyurmuş platformlar var. Bu platformların başında ise Paribu geliyor. Sizlere bu yazımızda Paribu ile nasıl 4 adımda Bitcoin alabileceğinizi Paribu üzerinden anlatacağız. Paribu seçmemizin nedeni ise kullanıcılara güvenini sağlaması ve insanların bu platform üzerinde alım satım yaparken memnun kalması dolayı bu platformu seçtik. Şimdi sizlere Paribu üzerinden nasıl 4 adımda Bitcoin alabileceğinizi uygun ve kolay bir şekilde sıralayarak sizlere anlatacağız.

1. Borsaya Kayıt Olun

Paribu üzerinden Bitcoin alabilmeniz için diğer platformlarda olduğu gibi bu platformda da ilk önce kayıt olmanız gerekmektedir. Eğer Paribu üzerinde bir hesabınız yoksa kayıt olabilirsiniz eğer hesabınız var ise bu adımı geçerek ikinci adıma geçebilirsiniz.

2. Kimliğinizi Doğrulayın

Hesabınızı oluşturduktan sonra yapacağınız ilk adım kimliğiniz onaylamak olacaktır. Bazı kişiler tarafından hoş bir şekilde karşılanmayan kimlik doğrulama sistemi elbette ki bazı nedenlerden dolayı uygulanmaktadır ve bu sistemin pek çok dijital para satan platformlarda uygulandığını bilmenizi isteriz. Bu kimlik doğrulama sisteminin yapılmasının nedeni sizin güvenlikle ilgili gerekli olan bir prosedür. Bu sebeple bu kimlik oldukça basit olan bu kimlik doğrulama sistemini yapmadan diğer adımlara üzgünüz ki geçemeyeceksiniz.

3. Hesabınıza Türk Lirası Yatırma

Kimliğinizi onayladığınıza göre bu adıma geçebilirsiniz. Bu adımda ise Bitcoin alabilmeniz için elbette ki hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. Yükleme işiniz gerçekleştirebilmeniz için karşınıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan bir tanesi havale/EFT bir diğeri ise papara üzerinden para yükleme işinizi gerçekleştirebilirsiniz.

4. Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki işlemleri yaptığınıza göre artık işin güzel kısmına gelebiliriz. Bu adımda iş Bitcoin nasıl satın alabileceğinizi anlatacağız. Bitcoin satın alma işlemini yapabilmemiz için karşınızda iki seçenek bulunuyor.

  • Kolay alıp/satma
  • Piyasalar üzerinden

Gibi seçeneklere ayrılmış durumda. Bu seçeneklerden istediğinizi seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar ise bu seçtiğiniz yollarda bazı önemli noktaları bulunuyor. Bu noktalardan bazıları ise Bitcoin eğer piyasalar üzerinde satış yapacaksanız güncel Bitcoin değerlerini bu baz almanız gerekmektedir.

Kolay Alıp/Satma üzerinden işleriniz gerçekleştirecekseniz dikkat etmeniz gereken noktalar ise Bitcoin alırken daha fiyatları uygun olan satıcılardan alıp sizler satarken ise sizler için kâr edebileceğiniz fiyatlardan verirseniz kısa süreler içerisinde kâr marjınızı ciddi bir şekilde arttırabilirsiniz.