Böbrek enfeksiyonu, bakteriler veya virüsler mikro deliklerden böbreğe nüfuz ettiğinde ortaya çıkar. Mesaneden böbreğe doğru başlar. Şunlardan kaynaklanabilir. Dışkı idrar açıklığıyla temas ederek bakteri girişine neden olabilir. Bakterilerin yol açabileceği bu durum, doğumdan itibaren anormal idrar yolu olan birinde, zayıflamış vücut savunma sistemi olan birinde veya hamile bir anne adayında görülebilir.

Aşağıdakiler böbrek enfeksiyonunun semptomlarından bazılarıdır;

 Cinsel organların alt tarafında ağrı ve rahatsızlık

Bunun başlıca nedeni böbrek enfeksiyonunun varlığıdır; böbrek taşı olarak da bilinir. Bunlar teknik olarak idrardan mineral iyonlarından üretilen katı bir malzemeyi ifade eder. Küçük boyutta olanlar, belirgin semptomlar olmadan idrar yoluyla dışarı çıkabilir. Ancak taşlar büyürse üretrayı bloke edebilir. Alt karın bölgesinde ağrıya neden olan bu taşların birikmesidir; ağrıya renal kolik de denir.

 İdrar çıkışında alevlenme hissi

Böbrek enfeksiyonu böbrek taşlarından kaynaklandığında, idrar çıkışında keskin bir ağrı olabilir. Bu, esas olarak, mevcut taşlar oldukça büyük olduğunda ve dolayısıyla üretrayı bloke ettiğinde ortaya çıkar. Bu nedenle bu, idrarın dışarı atılmasında zorlanmaya neden olur. Bu nedenle, zorla boşaltma girişiminde, genital açıklıkta yanma hissi vardır.

Yüksek sıcaklık

Böbrek enfeksiyonu sırasında zaman zaman sıcaklık dalgalanmaları olur. Bu, idrar boşaltımı sırasında böbrekteki değişen metabolik hızdan kaynaklanır. Engellenen üretranın gözeneklerinden idrarı dışarı atmak için zorlanırken çok fazla enerji harcanır. Bu, vücut ısısında bir artışa neden olur. Aşırı seviyelerde, hasta özellikle 39.5c’ye ulaşırsa ciddi şekilde terleyebilir.

İştahsızlık

Çoğu durumda, hastanın iştahı çok azdır veya hiç yoktur. Bu, alt karın bölgesindeki rahatsızlıktan ve anormal idrar boşalmasından kaynaklanır. Bir kişi atık malzemeleri ne kadar ortadan kaldırmazsa, o kadar fazla bir şey yemek istemez. Bu, sonunda genel vücut zayıflığına veya şiddetli aşamada kilo kaybına neden olabilir.

Genel vücut zayıflığı

İnsan vücudunun enerjiyi canlandırmak için çok fazla besine ihtiyacı vardır. Nitekim beslenme uzmanları, insanları sık sık yemek yemeye teşvik ediyor. Ancak hastalık durumunda bu kurallara uymak oldukça zor hale gelir. Örneğin, iştah azalması, kusma ve ishalin bir sonucu olarak böbrek enfeksiyonu sırasında; vücut zayıflar. Bunun nedeni, kaybedilen enerjinin uygun besleme ile yenilenmemesidir.

Kendini iyi hissetmemek

İştahsızlık, idrar tahliyesi sırasında ağrı, sıcaklık dalgalanmaları ve alt cinsel organlarda ağrı nedeniyle, mağdur hasta hissedebilir. Bu onların görevlerini kötü yerine getirmelerine, okuldan asılmasına ve hatta ölümüne neden olabilir. Bu nedenle, böbrek enfeksiyonlarının ikinci sonuçlardan önce yeterince erken tedavi edilmesi önemlidir.

Sonuç olarak, ölümcül olabileceği için böbrek enfeksiyonundan şüphelenildiğinde doktorunuza başvurmalı, önlemlerinizi erkenden almalısınız.