Böbrekler vücudun sağ ve sol bel boşluklarında bulunan, vücuttaki artık maddelerin süzülerek vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bir çift organdır. Böbrekler görev bakımından çok büyük bir öneme sahiptirler. Kan ve sıvıları süzerek gerekli olan maddeleri vücuda geri gönderirler. Böbreklerde glomerul denilen filtrasyon bölgeleri bu kan, yararlı madde ve sıvıların süzüldüğü bölgelerdir. Bu nedenle oldukça önemlidir. Böbreklerden süzüldükten sonra üreterler vasıtası ile biriken idrar mesaneue giderek üretra aracılığı ile dışarıya atılır. Beslenme, hareketsiz yaşam, sigara,alkol ve madde kullanımı, genetik yatkınlık gibi nedenler böbrek taşını oluşturabilirler. Böbrek taşı böbreklerde kristalleşme sonucu ortaya çıkar. Süzülme işlemine engel olduğu için belirti verdiği durumlarda taşın durumuna göre müdahale edilmesi gerekir.

 

  BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Böbrek taşı, yıllarca belirti vermeden oluşmaya başladığı gibi bir anda akut bir şekilde de ortaya çıkabilir. Kişinin ağrı eşiği çok düşük ise böbrek kumu bile çok fazla ağrıya neden olarak kişinin günlük aktivitelerini yerine getirmesine engel olabilir. Böbrek taşı belirtileri arasında:

  1. Aniden başlayan bulantı ve kusma
  2. Bel boşluğunda görülen ağrı
  3. Karında oluşan hassasiyet
  4. Baş dönmesi
  5. Halsizlik
  6. Yorgunluk
  7. İştahsızlık
  8. Öne doğru eğilme veya ayaklarını karnına doğru çekme

Sayılabilir. Bu belirtiler akut olan farklı hastalıklarla karıştırılmaması gerekir. Akut apandisit belirtileri de böbrek taşı belirtilerine çok benzer şekilde ortaya çıkar.
         BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ

Böbrek taşı olduğu biliniyorsa acile gidilerek ağrı kesici ilaçlar ile birey kendini rahatlatabilir. Yukarda belirtilen şikayetler ile ilk kez acile gidiliyor ise mutlaka ayırıcı tanı ve testlerin de yapılması gerekir. İdrar tahlili ve istenen tetkikler ile teşhis koyulabilir. Ayrıntılı ultrasonografi ile böbrekler gözlemlenebilir. Taşın çapı da çok önemlidir. Küçük çaptaki taşlar bol su,egzersiz ile dışarıya atılabilir. Çapı büyük olan taşlar böbreğe ciddi derecede zararlar verebilir. Bu nedenle de taşı kırma işlemi gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilinir. Hayati bir tehlike söz konusu değil ise birey üşütmemeye kendini sıcak tutmaya dikkat etmelidir. Bol sıvı hoplama ve zıplama tarzında hareketler ile böbrekteki taşın düşmesine yardımcı olunabilinir.