Böbrek yetmezliğinden mağdur olan hastalar için sıkıntılı ve zor bir tedavi süreci vardır. İlaç, diyaliz, ameliyat derken sadece olumlu ve kesin sonucu organ nakli ile alabilirsiniz.

  • Diyabet Hastalığı

Böbreklere zarar veren faktörler nelerdir? Diyabet hastalığı insülin hormonunun az üretimi ya da etkisiz olması sonucuyla ortaya çıkan ve kan şekerinin yüksek olması ile seyreden, ilerleyen ve kronik bir hastalıktır. İnsülin hormonu vücudumuzun pankreasında salgılanır. Yediğimiz yemeklerden aldığımız besinlerin içindeki şekerin hücre içine girip enerjiye dönüştürülmesi için anahtar görevi görür. İnsülin hormonunun azlığı ya da eksikliği sonucunda hücre içine giremediği için şeker kanda yükselir. Diyabet hastalığı böbreklere zarar verir. Hastalık ilerledikçe böbreklere zararı artar.

  • Hipertansiyon

Kan basıncının normal halinden yüksek olma durumuna hipertansiyon denir.  Hipertansiyon böbreklere zarar verir.

  • Damar Sertliği ( Ateroskleroz)

Atar damarın iç kısmında kolesterol, enflamatuar ve yağ birleşerek plak oluştururlar. Bu plak damar içinde darlık sonucunda kan akımını azaltarak organlar yeterli besleyemez. Organların yeterli beslenememesiyle böbrekler de yeterli beslenemez ve olumsuz etkilenir.

  • Yemeklerde Fazla Tuz Tüketimi

Böbreğin en büyük düşmanı nedir? Sorusunun cevabı tabi ki tuzdur. En büyük dostuysa sudur. Yemeklerinizde tuz tüketimini azaltırsanız böbrekleriniz sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürür.

  • Fazla Kilolar Ve Sağlıksız Beslenme

Yeme bozukluğu ve obezite böbrek sağlığını doğrudan etkiler. Yeme bozukluğu ve fazla kilolardan dolayı artan vücut ağırlığı yüzünden böbrekler daha fazla çalışmak zorunda kalır. Fazla kilolar böbreklerden geçen kan ve süzülen sıvı ölçümünü arttırır. Süzme görevi yapan hücrelerde birkaç değişiklikler olur. İdrara protein sızıntısı gelişebilir. Taş oluşumuna zemin hazırlar. Fazla kilolara hem dolaylı yoldan hem de direkt olarak böbrekleri olumsuz olarak etkiler.

  • Düzensiz ve Az Su İçme

Vücudumuzun %60’ı sudur. Vücudun susuz kalması sonucu ilk olarak böbreklere zararı olur. Su içmediğimizde kan basıncı yavaşlar. Normal bir süreçte altmış saniyede kalpten pompalanan kanın %20’si böbreklerden geçer. Bu sebeple vücudun susuz kalmasıyla ilk olarak böbrekler etkilenir.

  • Bilinçsiz Bitkisel İlaç Tüketimi

Bitkisel ilaçların normal tüketimi böbreklere ve diğer organlara faydalıdır ancak her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi bitkisel ilacın da fazlası böbrek rahatsızlığına yol açar. Ayrıca diğer organlara da zararlıdır.

  • Bilinçsiz ilaç ve ağrı kesici tüketimi

Bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde ani gelişen bozukluklar ortaya çıkar.

  • İdrar Tutma Alışkanlığı, Mesane Problemleri ve Prostat Hastalıkları

Uzun süre idrarınızı tuttuğunuzda mesaneden tekraren böbreklere çıkarak böbreklere zararlı olur. Ayrıca uzun süre idrar tutmak böbreklere zararlı olan prostat hastalığına da yol açar.

  • Sigara Tüketmek

Sigaranın birçok zararından birisi de böbrek rahatsızlığıdır. Böbreklerin dalları ve arteri kan damarlarında daralmayı kolaylaştırır. Böbrek arterinde ve dallarındaki daralma sonucu oluşan böbrekteki kanlanmanın azalmasıyla ilişkili olarak böbrek yetmezliği hastalığı ortaya çıkar.