C Vitamini Deposu Frenk Üzümü Faydaları Nelerdir?

Vitamin deposu olan meyvelere gün geçtikçe ilgi gitgide artıyor bunlardan biri de frenk üzümüdür. Gelin minik meyve olan frenk üzümü nedir, nerede yetişir, faydaları nelerdir hep birlikte keşfedelim.

Frenk Üzümü Nedir?

Frenk üzümü nedirsorusuna gelirsek sağlık açısından olumlu katkısından ziyade enfes tadıyla ufak, parlak, ve yuvarlak görünümü ile dikkat çeken bir meyvedir.

Frenk Üzümü Nerede Yetişir?

İlk olarak Fransa ve Belçika da yetişen meyve Batı Avrupa olmakla birlikte dünyanın birçok yerinde yetişir. Türkiye’nin doğu, batı ve orta Anadolu’nun yüksek kesimlerinde doğal olarak yetişen meyve kendi aralarında sarı, siyah, veya kırmızı renklere göre ayrılır. Büyük veya küçüklerde yetiştiği ortama göre farklılaşır.

Frenk Üzümü Nasıl Tüketilir?

Frenk üzümü nasıl tüketilir hakkında bilgi verecek olursak özellikle yemek dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen meyvedir. İster yemekte ister kahvaltıda hatta öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketilir. Mayhoş ve yoğun tadı nedeniyle sık sık reçel şeklinde kullanılır. Şifa niyetinde tüketilmek istenirse frenk üzümü olduğu gibi tüketilmesi öneriliyor.

Frenk Üzümü Ne Zaman Olur?

Türkiye de çok bilinen ve  tüketilen geleneksel meyve olmadığı için daha çok besin tutkusu olan insanlar tarafından tercih edilir. Frenk üzümün fidanları yaprak dökümüyle beraber genel olarak aralık ayından nisan ayının son gününe  kadar insanlar dikilebilmektedir. Renk çeşitleri bakımından süreleri farklılık gösterilsede 4 veya 5 senelerinden sonra tam verime geçer. İyi bakımla yaklaşık  20 seneye kadar çıkabilmektedir. İlk ürünlerini dikiminden 2 veya 3 yıl içerisinde alınır.

Frenk Üzümün Faydaları

Frenk üzümün faydaları saymakla bitmez bir çok faydası bilmekle birlikte,  hepsine kısa kısa değinelim.

  • İştah Açıcıdır

İştah açıcına sahip olan frenk üzüm tohumu içeriğinde yer alan lifler sindirim sistemini düzenler ve kilo alma problemine çözüm bulur.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Frenk üzümü vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı mücadele etmesini sağlar ve bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bağırsaklardakisağlıklı bakterileri artırarak sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

  • Ateş Düşürücüdür

Ateş düşürerek vücudun terlemesine yardımcı olur ve zararları maddelerin çıkmasına sebep olur.

  • Regl Ağrılarını Azaltır

Adet sancılarını, kramp, huzursuzluk, gaz ve şişkinlik sorunları azalmasına yardımcı olur.

  • Kan Şekerini Dengede Tutar

Şeker hastalıklara olumlu yan etkisi vardır. Kan şekeri olan insanların bu meyveyle daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

  • B ve C Vitamini İçerir

Yüksek besin değerleriyle dikkat çeken frenk üzümü 100 gramlığıyla günlük C vitaminin 3 kat kadar ihtiyacını karşılamış olur.

  • Böbrek Taşı Oluşmasını Engeller

Böbrek fonksiyonlarının düzenlemesine yardımcı olur ve böbrek taşlarının düşürülmesini kolaylaştırır.

  • Cildin Nemlenmesini Sağlar

Frenk üzümünden elde edilen frenk üzüm yağı cildin yumuşak kalmasını sağlar. Yaşlanmayı geciktirir ve saç diplerinin beslenmesine ve parlamasına sağlar.