Diyabet Risk Faktörleri

Diyabet açısından yüksek risk altında olduğu bilinen bireyler, diyabet belirtileri için sık sık testlere tabi tutulmalıdır. Bu bireylerin diyabetik bir durumla ilişkili risk faktörlerini anlamaları gerekir. Bu faktörler, diğer şeylerin yanı sıra, vücudun kan şekeri düzeylerindeki asitliği düzenleme ve insülin ve glikoz hormonlarını düzenleme yetersizliğini içerir. Kötü kolesterol seviyelerini yükselten yağ oranı yüksek bir diyet, bu bireyleri diyabet için yüksek risk altına sokar.

Kalbe oksijen ve kan taşıyan kan damarlarının daralmasına neden olan bir koroner hastalık olan kalp hastalığı gibi durumlar için diyabet yüksek bir risk faktörü olarak kabul edilmiştir. Kalp hastalığı, dünyada bir numaralı ölüm nedeni olarak belirlendi. Kalp hastalığı olan bireyler yaşamlarında giderek daha sınırlı hale geliyor ve kalp krizi riskleri büyük ölçüde artıyor. Kalp hastalığı olan kişilerde felç de yaygındır. Kalp hastalığı aynı zamanda genetik bir hastalık olabilir. Diyabet, kalp hastalığı ile bağlantılıdır ve kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Vücutta iyi kolesterol seviyeleri (HDL) ve kötü kolesterol seviyeleri (LDL) vardır. Yüksek seviyelerde kötü kolesterol, kandaki kolesterolün artmasına ve arterlerin yanlarına yapışmasına neden olur. Bu plak, damarları daraltan ve hatta tıkayabildiği için kalp hastalığını taklit eden yağ benzeri bir maddedir. Yüksek kolesterol seviyeleri, bir kişiyi hipertansiyon için yüksek risk altına sokar. Diyabet, hipertansiyon için bu yüksek risk faktörleriyle bağlantılıdır. Diyabet ve yüksek kolesterol seviyeleri ile bağlantılı olarak, hipertansiyon sessiz katil olarak bilinir. Arterlerden akan kan basıncıyla doğrudan bağlantılı olarak, arter duvarları yüksek kolesterol seviyeleri ile tıkandığında veya daraldığında hipertansiyon komplikasyonları artar. Esasen, bu kan basıncını artırır ve bir kişinin yüksek tansiyona sahip olduğu söylenir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığının başka bir belirtisidir ve ayrıca kalp krizi ve felçlere yol açabilir.

Diyabet, bireyleri yalnızca yüksek riskli hastalıklara yatkın hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda çevresel risk faktörleri doğrudan diyabetik durumlarla bağlantılıdır. Stanford çalışmasına göre, topraktaki kimyasallar ve bir bireyin etrafındaki su gibi çevresel faktörler, diyabet geliştirme riskini artıracaktır. Tip II diyabet riskinin artmasıyla doğrudan ilişkili olarak üç çevresel unsur tespit edildi. Tanımlanan iki element, heptaklor epoksit ve PCBS içeren pestisitlerdi. Şaşırtıcı bir şekilde, üçüncü element, diyabetik durumlara yardımcı olmak için antioksidan faktöre sahip olduğu düşünülen belirli bir E vitamini türüdür. Vücudun dokularında ve kanında doğal olarak büyük miktarlarda bulunan bu vitaminin birikmesinin sebebi potansiyel toksisitesinden kaynaklanıyor olabilir.

Çevresel risk faktörleri, tip II diyabette, tip I diyabete olduğundan daha yatkındır. Hareketsiz yaşam tarzları, yüksek kalori alımları, çok az egzersiz ve ailede diyabet geçmişi, belirli çevresel faktörlere maruz kalma ile birlikte bireylerin diyabetik koşulları geliştirmesi için yüksek risk faktörleri olarak kabul edilir.