Ara öğünleri düzenli bir şekilde planlayarak daha rahat kilo verebilirsiniz. Ara öğünlerde ne yenir, diyet listesini sağlıklı hale çekmek için nelere dikkat etmelisiniz cevabı yazımızda..

Ara öğünler bol miktarda protein içermelidir. Gelecek öğüne kadar tok durmanıza neden olacak gıda türlerinde karar kılmalısınız. Sağlıklı kilo vermek için ara öğünlere aşağıdakileri de eklemeniz doğru olacaktır:

Kuruyemişler

Kuruyemişler yağ oranı nispeten yüksek olmalarına rağmen çok doyurucudurlar. Birkaç araştırma ölçülü olarak kuruyemiş yemenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kuruyemişler protein ve lifin mükemmel bir dengesidir. Ortalama olarak 28 gramlık bir porsiyonda 180 kalori içerirler. Özellikle ara öğünleri daha doyurucu kılmak için bu nedenle kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

Yoğurt ve Karışık Meyveler

Yoğurt besleyici bir atıştırmalık çeşididir. Büyük bir kalsiyum ve potasyum kaynağı olmasının yanı sıra, yoğurt protein bakımından da iyidir. Özellikle karışık meyveli yoğurt yemek diğer öğüne kadar daha tok hissetmenize neden olur. 150 kalorinin altında ara öğün seçeneklerinden biri olan yoğurdu bu nedenle ara öğünlerde değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Kurutulmuş Meyveler

Kurutulmuş meyve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Kurutulmuş meyve yemek kilo vermeye yardımcı olur, çünkü meyve içeriği (önemli vitamin ve minerallerle) doludur. Sağlıklı karbonhidrat ve protein dengesine sahip bir atıştırmalık için kuru meyveleri fındıkla karıştırın. Kurutulmuş meyve işyerinde de ara öğünler için harika bir seçenektir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi zengin bir karbonhidrattır. Kan şekerinizi yükseltmeden sizi doyurmaya yardımcı olur. Ayrıcaiyi bir lif kaynağıdır. Daha fazla lif yemek kişilerin kilo vermesine ve kilosunu korumasına yardımcı olur. Bu tipik olarak kahvaltı olarak düşünülse de, ara öğünlerde tercih edilecek küçük bir kase yulaf doyurucu ve lezzetli bir atıştırmalıktır. Bu atıştırmayı daha lezzetli hale getirmek için masanızda karışık meyveler bulundurabilirsiniz.

Taze Meyveler

Ara öğünde yenilebilecekler arasında bulunan taze meyveler tam bir lif kaynağıdır. Özellikle günlük kalori alımını kısıtlamak isterseniz ara öğünlerde taze meyve tüketebilirsiniz. Elma, greyfurt, muz gibi meyveler kalorisi düşük olmasına karşın uzun süre tok hissetmenize neden olacaktır.

Smoothie

Smoothie, diyetinize daha fazla sebze, meyve ve sağlıklı protein kaynağı eklemenin mükemmel bir yoludur.Fındık ezmesi, chia tohumları, hindistancevizi, kakao ve keten tohumları, beslenmeyi zenginleştirmek için smoothie’lere eklenebilecek arasındadır. Düşük kalorili bir smoothie yapmak isterseniz fındık, çilek gibi gıdaları listeden çıkarabilirsiniz.

Tavuk Salatası

Ara öğün alternatifleri arasında bulunan tavuk salatası hem yemek hem de atıştırmalık olarak tadını çıkarabileceğiniz lezzetli, doyurucu bir yemektir. Mayonez veya avokado ile hazırlayabilir, taze otlar veya yeşil soğan, maydanoz gibi sebzelerle karıştırabilirsiniz. Tavuk salatasının içinde yalnızca 228 kalori bulunur. Bu hem daha düşük kalori almanızı sağlarken, hem de bir sonraki öğüne kadar tok durmanıza neden olacaktır.

Sebze Çorbası

Vücuda çeşitli faydalar sağlayacak sebze çorbası uzun süre tok hissetmenize neden olur. Sebze çorbası içtiğinizde bir sonraki öğünde gıda alımı yüzde yirmi daha az olacaktır. Özellikle kalori alımını kontrol altına tutmak ve günlük alacağınız kalori miktarını sınırlandırmak için diyet listesine mutlaka sebzeli çorba çeşitlerini de eklemelisiniz.

Ara öğünde ne yenir sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkün olurken, doğru alıştırmaları seçtiğiniz takdirde kilo vermenizin daha rahat olabileceğini belirtmek gerekiyor. Araştırmalar protein ve lif açısından zengin olan yiyeceklerin tokluk hissini arttırdığını ve günlük kalori miktarını sınırlandırdığını ortaya çıkarıyor. Ara öğün listesi daha sağlıklı hale getirilerek diyetten alacağınız verimi önemli ölçüde arttırabilirsiniz.