Diyet yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri kabızlıktır. Diyette kabızlık nasıl önlenir? Nasıl giderilir? Bu önemli konu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Diyet yaparken kabızlık sorunu ile çok sık karşılaşılır. Diyette kabızlık nasıl önlenir, giderilir? Hakkında vereceğimiz yöntemler sayesinde bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz.

Diyet esnasında yapılacak bazı tekniklerle kabız olmadan kilo vermek mümkündür. Kişilerin kabız olmalarındaki en büyük sebep diyette sınırlı yiyeceklerin tüketilmesidir.  Gıdalar tüketilirken su içmenin önemi çok büyüktür. Eğer yeterli miktarda su tüketilmezse kabızlık kaçınılmazdır. Bu yüzden ne önemli unsur diyette en az 2 litre su içmek gerekir. Tabi ki sadece su içmek kabızlığı önlemek için yeterli olmayabilir. Şimdi bu konu ile ilgili daha detaylı bir bilgi vermek istiyoruz.

Diyette Kabızlık Önleyici Yöntemler

Diyet esnasında kabızlık ile karşılaşmamak için bazı yöntemler vardır. Diyette kabızlık önleyici yöntemler vardır. Diyetle birlikte doğru gıdaları tükettiğinizde kabızlığı önlemiş olursunuz. Diyet esnasında daha önce tükettiğimiz gıdalardan daha az gıda tüketildiği için bağırsakların çalışması yavaşlar. Kabızlığı önlemek için bağırsakların çalışmasını sağlamamız gerekir.

Diyet yaparken doğru ve dengeli beslenme düzeni sağlanmalıdır. Çok fazla kuru gıda tüketilen bir diyet ise kabızlık problemi yaşanır. Tam tersi sadece sıvı alımı olan detoks tarzı diyetler de bağırsak sitemini bozabilir.

Diyet esnasında sabah kalkar kalmaz içilen ılık su bağırsaklarınızı harekete geçirecektir. İçerisine birkaç damla limon sıkarsanız bağırsaklarınız ve midenizin daha iyi çalışmasını sağlarsınız. Bu yöntem dışında kabızlığı giderici çaylar ve gıdalarda bulunmaktadır. Şimdi bu gıdaları nasıl tüketmemiz gerektiği konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Diyette Kabızlık Önleyici Bazı Gıdalar

Diyet yaparken doğru beslenmemiz gerekir. Diyette kabızlık önleyici bazı gıdalar vardır. Bunları tükettiğiniz takdirde diyet esnasında oluşabilecek kabızlığı önlemiş olacaksınız. Kabız önleyici olarak kullanabileceğiniz yiyeceklerin başında keten tohumu ve kayısı gelmektedir.

1. Keten Tohumu

Keten Tohumu

Keten tohumu, vücudun temel besin gereksiniminin yanında, insan metabolik fonksiyonlarını düzenleme konusunda önemli bir rol oynamaktadır.  Bağırsak sisteminin doğru çalışması kilo vermekte çok etkilidir. Diyet yaparken kabızlığı giderecek besinlerden biri keten tohumudur. Keten tohumu, diğer bitki bazlı gıdalar gibi antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikaller adı verilen zararlı molekülleri vücuttan çıkararak hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Keten tohumu, suda çözünmeyen, yemek yedikten sonra sindirim sisteminde kalan iyi bir çözünmez lif kaynağıdır. Bağırsakta, suyu emerek, bağırsak düzenliliğini arttırmaya yardımcı olur. Keten tohumunu yemeklerden yarım saat ya da 45 dakika önce 1 tatlı kaşığı tüketmelisiniz. Bir tatlı kaşığı tüketilen keten tohumu bağırsaklarınızı çalıştırarak kabızlığı önler.

 

2. Kuru Kayısı

Kuru Kayısı

Bir diğer gıda ise kuru kayısıdır. Kuru kayısı lifli özelliği ile tok tutar. Aynı zamanda da çok iyi bir bağırsak düzenleyicidir. 2 adet kuru kayısıyı 1 bardak su için atınız. Kayısı yumuşayıncaya kadar yani 25-30 dakika kadar bekletin. Daha sonra yumuşayan kayısıları çıkarın ve suyu için. Daha sonra sudan çıkardığınız yumuşayan kayısıları da tüketin. Kayısı bağırsakları yumuşatır ve yediğiniz kayısılar aynı zamanda kan şekerinizi düzenler. Diyetinizin çok yararlı olan kayısı mutlaka diyet listenizde olmalıdır.

Kayısıdan başka diyetin ara öğünlerinde kuru incir ya da taze incir tüketmekte aynı kayısı kadar etkilidir.

Diyette Kabızlığı Önleyici Çaylar

Diyette kabızlığı önleyici gıdalardan başka diyette kabızlığı önleyici çaylar ile kabızlığı önleyebilirsiniz. Diyette karşılaşılan en önemli sorunlardan biri kabızlıktır. Bazı kişilerde diyet yapmadan öncede bu tür sorunlarla karşı karşıya kalanlar vardır. Kabızlık yani bağırsak problemi kilo verme ile doğru orantılıdır.

Peki, kabızlık ile kilo verme arasındaki bağlantı nedir? Bunu basit bir şekilde açıklamak gerekirse tıp bilimi bağırsakları ikinci beyin olarak belirtmiştir. Yani bağırsak sisteminin düzenli işleyişi sağlıklı bir insan olduğunuzun göstergesidir. Diyet yaparken bu sistemin doğru çalışması kilo vermeyi kolaylaştırır.

Diyet yaparken kabızlığı önleyen bazı çayları tüketmek yararlı olacaktır.  Bu çaylar arasında rezene ilk sırada yer alır. Rezene bağırsak çalıştıran ve sindirime yardımcı olduğu için diyette kabızlık giderici olarak kullanmak yararlı olacaktır. İkincisi ise sinameki çayıdır. Bu iki çayda potasyumu azalttığı için günde sadece 2 bardak içilmelidir.