Kuruyemişler sağlıklı atıştırmalık çeşitleri arasında bulunur. Diyet sırasında kuruyemiş yenir mi sorusu diyet yapmak isteyenler tarafından sıklıkla merak edilmektedir.

Diyet sırasında kuruyemiş tüketimi tavsiye edilmekle birlikte, ana öğünlere daha tok başlamanıza neden olur. Bu nedenle lif bakımından bir hayli zengin olan kuruyemişleri diyet süresince yanınızdan ayırmamalısınız.

Kuruyemişin Sağlığa Faydaları

Kuruyemişlerin içeriğinde lif, protein ve yağ bulunur. Omega 6 ve Omega 3 bakımından doymamış yağ içeren kuruyemişler aynı zamanda iyi birer magnezyum kaynağıdır. E vitaminini zengin miktarda bünyesinde bulunduran kuruyemişlerin kilo yakılmasını daha kolay hale getirdiği yapılan araştırmalarca tespit edilmiştir. Öte yandan kuruyemişlerin diyabet, kalp hastalığı, kronik hastalıklarda risk grubunda olanlara da önerildiğini belirtmek gerekir. Düzenli kuruyemiş tüketimine özen göstererek pek çok hastalığa karşı önlem alabilir, diyet sürecini de daha rahat hale çekebilirsiniz.

Badem

Diyette yenen kuruyemişler arasında bulunan badem diyetin kalorisinin sınırlandırılmasına yardımcı olur. Kilo kaybına yardımcı olmasının yanı sıra kan basıncının düşmesine olanak sağlar. Badem diğer kuruyemişlere nazaran daha fazla protein içerir. Özellikle protein ağırlıklı diyetlerde bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir. Günlük olarak 22 adet tüketilmesi tavsiye edilir. Ara öğünlerde tüketilen birkaç bademle ana öğüne kadar tok hissetmek mümkündür.

Ceviz

Diyet sırasında tüketebileceğiniz kuruyemişler arasında bulunan cevizi günlük olarak bir avuç kadar tüketebilirsiniz. Omega 3 yağ asiti bakımından zengin olan ceviz günlük bu ihtiyacın fazlasını karşılayacaktır. Öte yandan cevizin iltihaplanmalara iyi geldiği, tok tutmaya yardımcı olduğu belirlenmiştir. 7 adet cevizdeki toplam kalori miktarı 185’dir. Bu durumda cevizin ara öğünler için oldukça uygun olduğunu gösterir.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı diyet yapanların en fazla tükettiği kuruyemişlerden biridir. Özellikle sporcuların sıklıkla tükettiği yer fıstığı lif ve protein bakımından oldukça zengindir. Egzersizlerle destekleyeceğiniz diyetinizde tüketebileceğiniz yer fıstığı uzun süre tokluk sağlarken, diyetin daha verimli hale gelmesine neden olacaktır. 35 adet yerfıstığı yaklaşık olarak 166 kalori içerir. İçeriğinde protein, karbonhidrat, yağ ve lif bulunur.

Kaju

Diyette tüketilebilecek kuruyemiş çeşitleri arasında bulunan kaju besin değeri bakımından bir hayli zengin seçenekler arasında bulunur. Kajuda yoğun miktarda çinko, lif ve mineral bulunur. Diyet sırasında ölçüyü kaçırmamak şartıyla kaju tüketebilirsiniz. Günlük fosfor ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacak olan kajunun 18 adetinde yaklaşık olarak 163 kalori bulunur. Sporcularında yoğunluklu tercihlerinden biri olan kaju karbonhidrat, protein ve mineral bakımından oldukça zengindir.

Fındık

Diyete uygun kuruyemişler arasında bulunan fındık uzun süre tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur. Fındığın içinde bol miktarda protein, lif, kalsiyum, demir ve karbonhidrat bulunur. Günlük alınması gereken kalsiyum ve proteinin önemli miktarını karşılar. Ara öğünlerde tercih edilebilecek fındık ana öğünlere daha tok girmenize neden olacaktır. Fındık, aşırıya kaçılmadığı takdirde diyete olumlu etkiler sunan bir kuruyemiş çeşididir. Ancak her şeyde olduğu gibi aşırı tüketimi diyetin seyrinde olumsuz tepkiler yaratabilir.

Diyette Kuruyemiş Porsiyonları

Diyette olun veya olmayın kuruyemişlerin günlük belirli bir tüketim miktarı bulunur. Bu miktarın geçilmemesi tavsiye edilir. Günlük olarak önerilen tüketim miktarı ise bir avuçtur. Bir avuç kuruyemişin bir dilim ekmekle eşit kaloride olduğu bilinir. Ancak avuçtan ziyade kuruyemişin tek tek tüketimi daha fazla önerilir. Aşırı şekilde tüketimi ise tokluk hissinin oluşmasına engel olur. Tokluk hissini yaratmak için aşırı tüketiminden kaçınmak lazımdır.

Diyette yenecek kuruyemişler bu şekilde sıralanırken önerilen miktarda kuruyemiş tüketimi diyete olumlu etkiler edecektir.