Kadın ve erkeklerde çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi kıl dönmesidir. Kıl dönmesi neden olur? Epilasyon sonrasında kıl dönmesi sorunu çözülür mü? Epilasyon kıl dönmesine nasıl çözüm olur?

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Vücutta kıl dönmesi neden olur? Kıllardan kurtulmak için başvurulan ağda, sir ve tıraş gibi başvurulan yöntemlerden sonra uzamaya başlayan kıl kökleri deri içerisine doğru büyümeye başlar. Deri oluşan kıl gövdesini yabancı olarak algıladığından iltihap oluşturur. Önlemi alınmadığı durumda vücutta enfeksiyon oluşturma riski bulunur. Bunların yanında uzun süre oturmak, aşırı kilolu olmak, zorlayıcı sporlarla uğraşmak gibi nedenlerde sebep olabilmektedir.Kıl dönmesi çözüm bulunmadığında ilerleyen zamanlarda ameliyat gerektiren bir hastalık haline gelir.

Epilasyon Sonrasında Kıl Dönmesi Sorunu Çözülür mü?

Günümüzde kıl dönmesi sorununa en etkili çözüm epilasyondur. Epilasyon ters büyüyen kılların kalıcı olarak giderilmesini ya da sayılarının azaltılmasını sağlarken kıl dönmesi sorununu beraberinde gidermektedir.

  • Kıl Dönmesinde Doktorunuza Başvurun

Kıl köklerinde iltihaplanma meydana gelmeden alınan önlem sorunun daha da büyümemesini sağlamaktadır. Genelde hastalar epilasyon hizmetleri veren doktorlara kıl dönmesi kist hale geldikten sonra gitmektedirler. Bu süreçte yapılacak bir şey kalmadığı için cerrahi müdahale gerektirmektedir.

  • Kıl Dönmesinde Apse Olduysa Nasıl Tedavi Uygulanır?

Kıl kökleri apseli bir hale geldiyse öncelikli olarak antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Cerrahi müdahaleden sonra epilasyon yaptırılabilir. Kıl dönmesinin tekrarlama olasılığı yüksek olmasından dolayı kalıcı bir çözüm için epilasyona gerek duyulmaktadır. Epilasyon sonrası kıl köklerinin tamamen yok edilmesi ile kıl dönmesine çözüm sağlanmaktadır.

Epilasyon Kıl Dönmesine Nasıl Çözüm Olur?

Kılların anatomisi bozulmadan önce kalıcı epilasyon tedavisi ile vücut tüylerinin tamamen alınması işlemine epilasyon denilmektedir. Kadın ya da erkek fark etmeden vücutta gelişen kıllar zamanla kâbus haline gelmektedir. Lazer ışınları direk kıl köklerine nüfus etmesinden dolayı her hangi bir zarar vermeden kıl köklerinin tamamen yok olmasını sağlamaktadır. Bu sayede oluşabilecek kıl dönmeleri, apse, iltihap gibi rahatsızlıkları da çözmektedir. Kılların tamamen yok olması kıl dönmesi sorunlarını gidermektedir.

  • Epilasyon Sonrası Kılların Dökülmesi Kaç Gün Alır?

Lazer sonrası kılların dökülmesi yaklaşık 15 ile 20 gün almaktadır. Bu süreçte kese yardımı ile daha pürüzsüz bir cilt elde edilmektedir. Bu sayede deri altına nüfus eden kıl kökleri de çıkarılmaktadır.