Kadınların yaşamların en büyük rol oynayan erken menopoz nedir? Erken menopozun tedavisi var mı? Nasıl tedavi edilir?

Erken Menopoz Nedir?

Erken menopoz, yumurtalıkların iki türlü fonksiyonu bulunmaktadır. Östrojen ve yumurta üretmektir. Kırk yaş öncesinde daimi olarak adetin kesilmesi, östrojen hormonunun azlığından meydana gelmesidir.Dünya genelinde menopoz yaşı 45 ile 55 aralığındadır.  Türkiye’de ise yapılan araştırmalar ortalama olarak menopoz yaşının 46 ile 48 olduğunu göstermektedir.

Erken Menopozun Belirtileri

İki adet döneminin arasındaki sürenin kısalması ile kendini belli etmektedir. Adet düzensizliği ve yumurta sayısının azalması ise ilk belirtileri arasında yer alır. Aşağıdaki belirtiler meydana geldiğinde doktora başvurulması gerekmektedir.

  • Ateş basması
  • Kuruluk
  • Terleme
  • Kemik erimesi
  • Unutkanlık, dikkatsizlik
  • Cinsel isteksizlik

Erken Menopozun Tedavisi Var mı?

Erken menopoz belirtileri ortaya çıktığında en önemli aşama geç kalmadan doktora başvurmaktır. Hastalar genellikle adetten kesildiğin de ya da çocuk sahibi olmak istediğinde doktora başvuruyor. Bu aşamaya gelindiğinde doğurganlık açısından yapılacak bir şey olmamaktadır. Erken menopoz riski taşıyan kadınların geç kalmadan doktora başvurmaları halinde yumurtalıklarının dondurulması gibi önlemler alınarak gelecekte gebelik şansı korunabilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Erken yaşta meydana gelen menopozda azalan östrojen etkisine bağlı sağlık sorunlarının önüne geçmek için hormon replesman tedavisi alınması gerekir. Bir diğer tedavi yöntemi PRP ( PlateletRich Plazma) ameliyatsız erken menopozda kullanılan etkili bir yöntemdir.

  • Hormon Replesman Tedavisi

Son adet öncesi ve sonrasını içine alan dönemde kadının düşük östrojen ile progesteron seviyelerini mevcut belirtileri giderecek seviyelere amaçlamaktadır. İlk olarak 1930 larda bulunmuştur. Kliniklerde yoğun olarak 1950 li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır.  Hormon Replesman tedavisi ağızdan alınan tablet,          cilde yapıştırılan bantlar, sürülen jeller ya da lokal yol ile yapılabilmektedir.

  • PRP Tedavisi

Damardan alınan kan platetten zengin bir plazma oluşturularak tekrar hastaya enjekte edilir. Bu işlem sayesinde overlerin aktive olması sağlanmaktadır. PRP Tedavisi, dokuların iyileşmesi, çoğalması ve kan artışında faydalı olduğu bilinmektedir. Erken menopoz dönemi sırasında bu tedavi yöntemi ile gebelik şansının artmasına yardımcı olmaktadır.