Fetal anomali, bebeklerde görülen fetusun anormal durumu olarak tabir edilen bir durum olduğu söylenebilir.

Bebeklerde fiziksel açıdan olumsuz yönde etkileyecek bazı olumsuz durumlar söz konusu olabilirken, fetal anormali onlardan biridir.  Bu hastalık, organlarda ki işlevsel bozukluklara sebebiyet veren bir hastalık türüdür.

Fetal anomalinin oluşmasının temel nedenleri, iki kısma ayrılır. Bunlardan ilki ebeveynlerde görülen bazı genetik ya da kalıtsal hastalıklar fetal anomalinin tetiklenmesine yol açmaya neden oluyor. Anne yahut babadaki bazı genetik sorunlar, bebeğinde gelişimini çok büyük oranda etkilemeye neden oluyor.

Diğer sebep ise gebelik sırasında görülen etkileşimlerden kaynaklı şekildedir. Gebelik döneminde alınan bazı zararlı ilaçlar, bebeğin gelişimlerini olumsuz yönde etkilemeye neden olmaya başlar. Bu durum doğal olarak bebeğin gelişimlerini olumsuz yönde etki altına almaya neden olur.

Gebelikte Anomali Tespitinin Yapılması

Gebelikte anomali testinin yapılması, bebeğin gelişimine dair fonksiyonların zarara uğramaması açısından son derece önemli olacaktır. Anomali tespiti içinde daha çok biyokimyasal taramalara yer verilir. Ultrasanografik incelemelere de başvurulmaya başlanmış olunur.

Gebelikte anomali testinin yapılması son derece önemli diyebileceğimiz konulardan biri olarak karşımıza çıkar. Anotomik yapıda birtakım bozuklukları olan kişiler için anomali yapılır. Eğer ki sizlerde problemli bir bebek dünyaya getirmek istemiyorsanız o halde yapmanız gerekenlerden biri anomali testi olacaktır. Olası bir düşük yapma durumunun söz konusu olmaması içinde mutlaka test yapılması gerekir. Bu sayede bir risk durumu olup olmadığı konusunda kesin bir bilgiye varılmış olunur.

Gebelik Anomali Tarama Testi Yapılması Gerekli Midir?

Gebelik anomali testinin yapılması ne kadar gerekli mutlaka bilmeniz gerekir. Çünkü gerçekten böyle bir teste ihtiyacınız var mı sizi ne gibi sorunlardan kurtarabilecek olduğu konusunda bilgi sahibi olmaya başlamış olursunuz.

Anomali testi, gebe olan pek çok kişinin de mutlaka geçmesi gereken son derece önemli diyeceğimiz testlerden biri olarak karşımıza çıkar. Yapılacak olan testle birlikte anne adayları da, bebeğin yaşayabileceği tehlikeleri az çok farkına varmaya başlamış olacaktır. Tedavisi daha küçük çaplardaysa sorun çabuk çözüme kavuşur.