Hamile kalmak sadece keyifli bir deneyim değildir; ebeveynliğin devasa ve yinelenen sorumluluğunun eşiğidir. Bu nedenle, hamile kalmadan önce anne adayı, yalnızca kişisel sağlığını ve dengeleyici yaşamın gelecekteki yol haritasını değil, geniş aile yönetimi, doktor seçimi, diyet planlaması ve diğer birçok faktör hakkında düşünmesi ve planlaması gereken çeşitli konuları dikkate almalıdır.

Hamilelik mi planlıyorsunuz? Bir bebeğe kendi başına annelik yapması konusunda heyecanlanıyor musun? Tüm bunların yanı sıra hamilelik çok ciddi bir iştir, dünyaya yeni bir bebek getirmek aynı zamanda altına girilecek bir sürü sorumluluk da getirir.

Hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık kontrolü için doktorunuzu ziyaret edin

Hamile kalmayı planlıyorsunuz ve bebeğinizi dünyaya getirmeden önce 9 aylık uzun bir yolculuğa çıkacaksınız. Doğal nedenlerden dolayı bebeğe en iyi sağlık desteğini ve beslenmeyi siz vermelisiniz ve hamile kalmadan önce anne olacak kadar sağlıklı olup olmadığınızı bilmenizin nedeni budur.

Tam bir sağlık muayenesi yaptırın ve gerekirse diyetisyeninizden randevu alın. Mevcut sağlık durumunun yanı sıra, hamilelik dönemine rağmen sağlıklı vücudu nasıl koruyabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Genetik tarama yaptır

Genetik tarama, bebeklerini planlayan ebeveynler için önemli bir doğrulama haline geldi. Bu, kan grubunun kontrolünü, her iki ailenin genetik geçmişinin kontrol edilmesini ve her iki ebeveynin mevcut sağlık durumunun kontrol edilmesini içerir. Herhangi bir tutarsızlık bulunması durumunda, anne karnındaki sağlıklı bir bebeği planlamak ve beslemek için bir sonraki yol haritasına karar vermek için jinekolog veya genetik danışmanla randevu almak akıllıca olacaktır. Genetik taramayı da düşünmelisiniz.

Yaşam tarzında sağlıklı değişiklikler getirin

Hamile kalmayı mı planlıyorsunuz? Sorunsuz bir hamilelik döneminin tadını çıkarmak ve bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlamak için yaşam tarzınıza bazı sağlıklı değişiklikler eklemelisiniz. Önerilen değişikliklerden bazıları şunlardır:

  • Varsa alkol ve sigara alışkanlığından kesinlikle uzak durun,
  • Kafein alımınızı kontrol edin; bu, çay ve kahve tüketiminizi azaltmanız gerektiği anlamına gelir,
  • Geceleri yeterince dinlenmeniz gerekir,
  • Aşırı yemenizi bilinçli bir şekilde kontrol etmelisiniz.
  • Enfeksiyon olasılığından kaçının,
  • Mümkün olduğunca dışarıda yemekten kaçının ve içme suyu kalitenize dikkat edin.

 

Sağlıklı beslenmenize özen gösterin

Hamile kalmadan önce diyetinize özellikle dikkat etmeniz gerekir. Antioksidan açısından zengin besinler genel sağlık gelişimi ve sağlam bağışıklık için iyi olsa da, bugünlerde bebeğinizin beyin gelişimi için süper yararlı olduğu düşünülen bazı D vitamini, protein ve omega3 yağ asidi bazlı yiyecekleri eklemelisiniz. Hamilelik planlamaya başladığınız anda, bir folik asit takviyesi almaya başlamalı veya diyet çizelgenize folik asit açısından zengin yiyecekler eklemelisiniz.

Ekstra kalori alımını önlemek için gazlı içeceklerden ve her türlü abur cuburdan kaçının. Fazla vücut ağırlığı bazen hamile kalmaya engel olabilir. Ayrıntılı diyet çizelgesi için bir diyetisyenle görüşün.

Sağlıklı kiloyu korumak için vücut ağırlığını almaya / azaltmaya çalışın

Doktorunuzla konuşun ve yaşınıza ve boyunuza göre sahip olmanız gereken ideal vücut ağırlığı hakkında bilgi alın. Kilo vermek için ya atarak ya da belirli bir egzersiz programı altında ağırlık kazanmaya çalışın.

Programdan anında sonuç alamayabilirsiniz, ancak bu egzersiz programını özenle izlemeye başladığınızda kendinizi çok taze ve enerjik hissedeceksiniz. Sağlıklı bir beden ve zihin, hamileliği daha kolay taşıyabilir.

Diş hekiminizin odasını ziyaret edin

Hamile kalmayı planlamadan önce ağız sağlığınızı kontrol etmeyi unutmayın. Gebe kalmadan önce periodontal sağlığına özen gösteren bayanların, bebeğin doğumundan sonra olduğu kadar hamilelikte de daha sağlıklı yaşadıkları gözlemlenmektedir.

Yumurtlayacağınız zamanı tespit edin

Doktorunuza hamile kalmaya çalışmanız gereken en iyi zamanı sorun. Yumurtlama döngünüzdeki en iyi doğurgan dönemi yumurtlama takviminize göre hesaplayın. Tıbbi olarak kanıtlanmıştır ki, en doğurgan günlerinizde hamile kalmaya çalışırsanız, en azından çabayla başarılı olma olasılığınız yüksektir.

Her türlü doğum kontrol ilacını / cihazını geri çekin

Hamileliğinizi planladığınızda, her türlü doğum kontrol ilacı / cihazının kullanımını derhal geri çekmelisiniz. Bu istediğiniz hamilelik durumunu daha hızlı başlatacaktır.

Hamileliğiniz için iyi planlamış olsanız da, meyveyi rahminizde olgunlaştırmak bazen çok az zaman alabilir. Bu arada, stresten uzak mutlu bir yaşam sürün ve anneliğin başlangıcına adım attığınızın yeşil sinyalini alana kadar hayatın tadını çıkarın.