Hormon,beynin korteksinde bulunan çeşitli kısımların salgılamış olduğu birçok işlevi aynı anda görebilen enzimlerdir. Hormonlar işlevine salgılandığı yere göre değişiklik gösterir. Bu değişikliklerde vücutta çeşitli etkilere neden olur.Kardiyo vasküler sistem,solunum sistemi,boşaltım sistemi,sinir sistemi,sindirim sistemi,iskelet-kas sistemi,hormonlar sayesinde çalışan ve günlük faaliyetlerini yerine getirir.Vücutta hormon salgılanması olmazsa çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Örenğin,tiroid hormonlarının,az veya çok salgılanması durumunda “Guatr” ve çeşitli Tiroid hastalıkları ortaya çıkar.Aynı şekilde böbreklerde,su ve tuz dengesini sağlayan “ADH” hormonu görevini yerine getiremediğinde böbreğin çok çalışmasına ve böbrek yetmezliğinin oluşmasına neden olur.

Vücudumuzda Hangi Hormonlar Salgılanır?

Vücudumuzda salgılanan çeşitli hormonlar vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse;büyüme hormonu,tiroid hormonu,adrenalin hormonu,öztrojen,prolaktin,progesteron,testesteron,insülin,glukagon hormonu bunlardan bazılarıdır. Hormon Nedir sorusuna yanıt olarak,ilk paragrafı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Vücudumuzda büyüme ve gelişme hormonu,gündüz az miktarda salgılanır,gece daha fazla miktarda salgılanır.Bu nedenle süt çocukları ve okul dönemi çocuklarında gece uykusu düzenlenmelidir. Hormon Nedir sorusunun yanıtını en net bir şekilde hekimlerinizden öğrenebilirsiniz. Çeşitli hormon hastalıklarına yönelik tedavi,seçenekleri bulunmaktadır. Ama öncelikle hastalığın kaynağı araştırılması gerekir. Buna yönelik gerekli tetkik ve işlemler yapılarak hormon hakkında kesin bir kanıya varılır. Bundan sonrasında ise tedavi süreci başlar.

Hormon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücutta eksik olan hormonlar dışarıdan vücuda verilmek suretiyle tedavi yapılabilir. Öncelik olarak,hormonun kandaki miktarı az veya çok olması durumuna göre ilaç tedavisi uygun bir tedavi yöntemi olabilir. Özellikle gebelik döneminde hormonların azalması ve değişmesi söz konusu olabilir. Gebelere yönelik uygulanan hormon tedavisinde amaç annenin ve bebeğin gelişmesini sağlamaktır. Bu hormon tedavisi uzun bir dönemi kapsayabilir.Bu nedenle sabır ve aile desteği önemli bir yer tutar. Çeşitli hormon iğneleri ve hapları vardır.Hormon konusunda tedavi gören hastalara yaş ve cinsiyetine göre doktor önerisi eşliğinde uygulanabilir. Doktor önerisi dışında uygulanan alternatif tıp yöntemleri tedavi süreci hakkında ve hastalığın durumunun belirlenmesi hakkında tam olarak bilgi vermeyebilir. Bu nedenle evde,kendi kendinize yapmış olduğunuz alternatif tıp uygulamaları da hastalık ve tedavi konusunda yasal bir dayanak oluşturmayabilir. Kulaktan dolma bilgilerle evde uygulayacağınız yöntemler sizi ve hastalığın gidişatını olumsuz bir biçimde etkileyebilir.