Yaz aylarında en fazla tercih edilen kavurucu sıcaklarda serinleten 8 sağlıklı içecek için pek çok farklı araştırmalar yapılmaktadır.

Genel olarak insanlar yaz aylarında sıcak havanın etkisi ile daha fazla serinleten içecekleri tercih etmektedirler. Ancak soğuk içeceklerin seçimi yapılırken sağlık bakımında faydalı olan içecekleri tercih etmek gerekmektedir. Özellikle uzmanların önerdiği içekleri tüketmeye dikkat edilmesi çok önemlidir. Kavurucu sıcaklarda serinleten 8 sağlıklı içecek şunlardır;

1 -) Buzlu Şeftali Çayı

2 orta boy şeftali, yarım su bardağı kuru üzüm ve 2 su bardağı su ile birlikte malzemeler püre kıvamına getirilerek pişirilir. Süzülen besinler 4 su bardağı su eklenerek buzdolabında saklanır. Soğuyan içeceği taze nane yaprakları ile tüketilebilir. Pek çok hastalıklara karşı koruma gücü olan bu besin yaz aylarında en iyi serinletici olacaktır.

2 -) Çilekli Milkshake

C vitamini bakımından oldukça zengin olan çilek kalp damar sağlığı ve kanserden korunma adına içerdiği antioksidanlar sayesinde çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Sıcaklardan korunmak içinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır.

3 -) Domatesli Maden Suyu

Yaz aylarında serinlemek için domatesli maden suyu son derece etkili olmaktadır. Domates tüketimi obezite sorununun giderilmesi bakımından ve sinir sisteminin düzenlenmesinde büyük yardımları olmaktadır.

4 -) Kavunlu Smoothie

Süt ve yoğurt ile hazırlanan kavunlu smoothie sağlıklı bir şekilde serinlemek adında çok daha uygun olan bir içecektir. Kavun A, B ve C vitaminleri açısından çok daha zengin olup sindirim düzenleyici ve sakinleştirici özelliklerine sahip olmaktadır.

5 -) Çilekli Su

Antioksidan kapasitesi çok daha yüksek olan çilek ile elde edilen bu karışım vücudun tamamen toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Serinlemek için çilekli su sağlıklı bir tercih olacaktır.

6 -) Şekersiz Limonata

Limonata insan hayatında her zaman çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez içeceği olarak uzun yıllardır tüketilmektedir. Ancak sağlıklı serinlemek için şekersiz limonata tercih edilmelidir. Bu içecekler hem kilo almak istemeyen kişiler için hem de çok daha sağlıklı bir şekilde serinlemek isteyenler için çok daha uygun olmaktadır. Yüksek C vitaminine sahip olan limon antioksidanları sayesinde istenilen sağlıklı serinlemeyi sağlayacaktır.

7 -) Karpuzlu Limonata

Ekşi sevmeyenler için son derece uygun olan karpuzlu limonata keyif içinde tüketilebilecek içeceklerin en başında gelmektedir. Likopen bakımından zengin olan bu meyve kalp damar sağlığını korumaktadır.

8 -) Salatalıklı Ayran

Genel olarak salatalıklı ayran yemek yanlarında tüketilmeye uygun olup çok daha sağlıklı olmaktadır. Sıvı ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahip olan salatalıklı ayran içeceği bağışıklığın güçlenmesi, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu özelliklere sahip olmaktadır. Serinlemek isteyenler için çok güzel ve sağlıklı bir öneri olmaktadır.