Sadece kadınları değil erkekleri de etkileyen meme kanseri erken teşhis edildiğinde etkin bir tedavi ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

  • Meme Kanseri Genetik Yatkınlık İle Ortaya Çıkabilir.

Erkek ve kadınlarda meme kanseri riski aileden gelir. Yanlış bilinen bir gerçek olarak erkeklerin meme kanseri riski olmadığı sanılıyor. Tam aksine erkeklerde de meme kanseri riski vardır. Eğer ailede meme kanserine yakalanmış birisi varsa kadın erkek fark etmeksizin meme kanseri olma riski vardır. Uzmanlar erkeklerde olan meme kanseri daha tehlikeli diye uyardı. Bunun sebebi erkeklerde meme kanseri olunmadığı sanılmasıdır. Göğüste ağrı olduğu zaman meme kanserinden şüphelenmez ve kontrole gidilmez. Böylece geç teşhis ile tedavinin başarısı düşük olur.

  • Doğum ve Emzirme

Hiç doğum yapmamak meme kanserini tetikler. Aynı şekilde geç doğum yapmak yani 30 yaş ve sonrasında doğum yapmak da meme kanserine neden olan sebeplerden biridir. Emzirmemekte diğer meme kanseri riskini arttıran nedenler arasında yer alır.

  • Kadınların erken adet görmesi ve geç menopoza girmesi

Meme kanserinin sebeplerinden biri de kadınların erten adet görmesi meme kanseri olmasına sebeptir. 12 yaşından önce adet gören bir kişi el ile göğüs kontrol edilmeli ve bir doktora götürülmelidir. Geç menopoza girmek kadınları âdetinin geç bitmesi durumunda göğüs ağrıdı da var ise öncelikle kişi göğüs muayenesini eli ile kendisi yapmalıdır. Eline bir kitle ya da sertlik gelen kimseler acil şekilde bir doktora uzmana görünmelidir.

  • Kilo artışı, sağlıksız beslenme, sağlıksız diyetler ve obezite

Sağlıksız beslenme kilo artışına neden olan en büyük nedenlerdendir. Fazla kilo ve obeziteye yol açar. Obezite ve fazla kilolarda meme kanserini tetikler. Sağlıksız diyetlerde meme kanseri riskini arttırır.

  • Hormon Tedavileri

Kadının menopoz hali ya da menopozdan önceki son zamanları yani kadının son adet dönemi ve adet döneminden sonrası için östrojen hormonu salgılanmaz. Östrojen hormonunun salgılanması için hormon ilaçlarının kullanımı meme kanseri riskini arttırır.

  • Fiziksel aktivitenin olmaması hareketsiz yaşam

Meme kanserini tetikleyen faktörler arasında fiziksel aktivite ve hareketsiz yaşam da yer alır. Fiziksel aktivitenin olmaması ve hareketsiz yaşam hem kilo artışını hem de meme kanserini tetikler.

  • Alkol Kullanımı

Alkol kullanımının birçok zararı olduğu gibi meme kanseri riskini de arttırır. Alkol kullanımı östrojen ve diğer hormonları etkiler. Bu yüzden meme kanserine olumsuz yönden etki eder.

  • Yaşın ilerlemesi

Yaş ilerledikçe meme kanserinin riski artmaktadır. Özellikle 50 yaşını geçen kimselerde meme kanseri daha çok görülür. 25 yaş ve üzeri olan her 20 bin kadında bir görülen göğüs kanseri 80 yaş ve üzeri olan kadınlarda her 20 bin kadından sekizinde görülmektedir. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artar.