Hayat şartlarının zorluğundan dolayı mutlu olmak isteyenler için mutluluk hormonlarınızı tetikleyecek 10 besin araştırması yapılmıştır.

Genel olarak hayat şartlarının zor olması ve yoğun bir iş temposu insanların çok daha zor zamanlar geçirmesine neden olmaktadır. Bu sürede gülmeyi unutanlar ve mutlu olmak için zorlanan kişiler için pek çok araştırmalar yapılmaktadır. Mutluluk hormonlarınızı tetikleyecek 10 besin şunlardır;

1 -) Ay Çekirdeği

Çok eski yıllardan beri ay çekirdeği insanların en büyük eğlencelerinden biri olmasının yaı sıra yemeye başlanıldığı zaman bırakmak çok da mümkün olmaz. Ay çekirdeği yapılan araştırmalar sonrasında hem sağlıklı hem de insanların mutlu olmasına yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır.

2 -) Çilek

Vücudun serotoin salgılamasını sağlayan çilek insanların en mutlu olmasına yardımcı olan besin maddesi olmaktadır. Kırmızı rengi ve hafif ekşi tadı tatlıların vazgeçilmez meyvesi olmasını sağlamaktadır.

3 -) Çikolata

Mutlu eden yiyecekler denilince ilk akla gelen her zaman çikolata olmaktadır. Çikolata ile mutlu olmak içerdiği fenetilamin adlı madde ile sinir sistemini aktive etmektedir. Böylece mutluluk hissi artmaktadır. Serotoin hormonunu da düzenleyen çikolatanın bitter olan sade şekli ile tüketilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

4 -) Somon

Omega 3 deposuna sahip olan somon pozitif bir ruh hali olmasını isteyen kişilere yardımcı olacaktır. Somon tahıllı salatalar ile tüketildiği zaman pozitif olma etkisi sağlamaktadır.

5 -) Peynir

Mutluluk hormonu ile yakından bir ilgisi olan peynir güne daha pozitif başlamak için yardımcı olmaktadır. Ancak peynir çeşitlerini daha az tüketmek ise kilo almanın önüne geçmektedir.

6 -) Ceviz

Genel olarak ceviz mutluluk veren besin maddeleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Sabahları 2 ya da 3 tane tüketildiği zaman güne daha iyi başlamaya yardımcı olacaktır. Besin değeri çok daha yüksek olan ceviz hem tatlı hem de tuzlu hamur işlerinin de vazgeçilmez meyvesi olmaktadır.

7 -) Dondurma

Mutlu olmak için dondurma tüketimi her zaman ilk sırada yer almaktadır. Dondurma keyif ve mutluluk veren besin olduğundan mutluluk hormonlarını tetiklemektedir. Farklı meyve aromaları ve lezzetli tadı ile mutlulukla birinci dereceden ilişkisi bulunmaktadır.

8 -) Süt

İnsanların hayatında çok önemli bir yere sahip olan süt hastalıklar ile savaşmada da etkili olmaktadır. her gün bir bardak süt mutluluk vermektedir.

9 -) Muz

Serotoin zengini olan muz pozitif bir yaşam isteyenler için son derece uygun olmaktadır. Gün içinde bir tane muz tüketimi keyiflerin yerine gelmesine yardımcı olacaktır.

10 -) Bezelye

Bezelye ile mutlu olmak çok daha kolay olacaktır. Bezelye içinde yer alan folat maddesi serotoin üretimine katkı sağlamaktadır. Böylece bezelye tüketimi her zaman mutlu hissetmek için etkili olmakta ve öğünlere bezelyeye yer vermek gerekmektedir.