Sinüs Alerjileriyle Yaşamak 

Evinizin tozunu alırken burnunuz tıkanıyor mu? Tıkanıklık, işlerinizi tamamladıktan sonra uzun süre devam ediyor mu?

Bu soruya da evet yanıtı verdiyseniz, bu sinüs alerjilerinden muzdarip olabileceğinizin bir göstergesi.

Sinüsler, burun geçiş yoluna bağlı kafatasında bulunan içi boş boşluklardır. Çeşitli işlevleri vardır. Ses rezonansını iyileştirmeye yardımcı olurlar ve solunan havanın filtrasyonuna yardımcı olmak için mukus salgılarlar. Ek olarak, yüz travmasına karşı bir koruma görevi de görürler.

Sinüs alerjileri, sinüsleri tahriş eden havadaki maddelerin sonucudur.

Bunlar arasında kumaş lifleri, küf, kirlilik, kir, toz veya polen olabilir. Bunlar burun ve ağız yoluyla solunur ve solunduktan sonra sinüslerdeki savunma mekanizması devreye girer. Sinüsler mukusla kaplıdır ve toz veya polen gibi yabancı maddeleri hapseden mukustur. Bu, onları püskürtmek ve solunum sistemine girmelerini önlemek için yapılır.

Bununla birlikte, aşırı miktarda polen veya toz olduğunda, sinüsün hava yolları ajite hale gelecektir. Bu meydana geldiğinde mukus olması gerektiği gibi boşaltılamaz ve sonuç olarak sinüslerde birikir. Fazla mukusun yarattığı ortam, bakteri ve virüslerin geliştiği ortamdır. Sonuç olarak tıkalı burun geçişinde enfeksiyonlar ortaya çıkar.

Sinüs alerjilerine genellikle tıkanıklık, geniz akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, ateş, burun akıntısı, aşırı hapşırma, boğaz ağrısı ve ağız kokusu gibi semptomlar eşlik eder. Buna ek olarak, birçok kişi soğuk algınlığı semptomlarının yanı sıra tat ve koku kaybı yaşar.

Tedavi edilmezse, akut enfeksiyon nedeniyle ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar görme, zihin rahatsızlıkları ve davranış değişiklikleri ile ilgili sorunları içerebilir.

Sinüs alerjileri uygun ilaçların kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Size hızlı bir rahatlama sağlayabilecek bazı seçenekler var. Antihistaminikler, burun akıntısı ve sulu gözler gibi bazı semptomlarda neredeyse anında rahatlama sağlayabilir. Diğer tedaviler arasında antibiyotikler, oral dekonjestanlar, burun spreyleri ve buharlaştırıcılar bulunur. Sinüs problemi genellikle tamamen ortadan kaldırılmasa da sinüs alerjilerini başarıyla kontrol etmek mümkündür.

Sinüs alerjisini hafifletmeye yardımcı olabilecek burun için homeopatik tuzlu su durulamaları da vardır. Bunlar, alerjenlerin sinüslerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. İlaçlara karşı çok daha güvenli ve doğal bir alternatiftir.

Bazı kronik hastalar alerji aşılarını tercih eder. Bu, vücuda az miktarda alerjenin girmesini içerir. Bu, bağışıklık sisteminizin tahriş edici maddeye aşina olması ve sonuç olarak alerjik reaksiyona neden olma olasılığının azalması için yapılır.

Sinüs alerjilerinin görülme sıklığını azaltmak için semptomları tetikleyen alerjenlerin belirlenmesi önemlidir. Bunlar belirlendikten sonra, onlardan kaçınmak için yoğun bir çaba göstermelisiniz. Ciddi komplikasyonları önlemek için sinüs semptomlarının atak başlangıcında tedavi edilmesi tavsiye edilir.