Sivilce, Akne Nedenleri ve İpuçları

Sivilceler ve akneler Siyah nokta, beyaz nokta, kist gibi iltihaplı cilt yamaları ve kırmızımsı cilt içerir. Ergenlik döneminde tüm bireyleri etkileyen göğüs, yüz ve sırt kıl köklerinde oluşan bir bozukluktur. Bakterilerden kaynaklanmasa da, bakterilerin gelişiminde hayati bir rol oynar. Yirmili yaşların ortasında ve sonunda kadınlarda sivilce görülmesi çok yaygındır. Kozmetik mağazalarında veya eczanede bulunan ürünlerle birlikte sivilce oluşumunu tedavi etmek için birçok şey yapılabilir. Bunların tıbbi reçeteye ihtiyacı yoktur. Ancak ağır vakalarda diğer tedavi alternatifleri için doktora görünmek zorunludur.

Akne Belirtileri

Akne genellikle omuzlarda ve yüzde ortaya çıkar; ancak kollarda, gövdede, bacaklarda ve kalçada da görülür. Bazı yaygın akne semptomları arasında kistler, siyah noktalar, papüller, ciltte kabarıklıklar, ciltte yara izi, püstüller, beyaz başlıklar ve cilt döküntülerinin etrafında kızarıklık bulunur.

Sivilce Nedenleri

Bilinen efsanenin aksine akneye neden olanlar arasında çikolatalar ve patates kızartması yoktur.

Akneye neden olan başlıca şeyler şunlardır:

Hormonlar – Akne sorunları, bireylerde birkaç bedensel ve hormonal değişiklik olduğunda genellikle ergenlik döneminde zirveye çıkar. Ergenlik döneminde üretilen androjen hormonu yağ bezini genişletir. Ancak sivilceniz varsa, yağ bezleri aşırı uyarılır ve bu devam eder.

Foliküller – Aşırı aktif yağ bezleri çok hızlı bir şekilde dökülür. Ölü deri hücreleri ciltte tıkaç oluşturarak cildin doğal yenilenme sürecini tamamlamasını engeller. Bu tıkaç, akne bakterilerinin büyümesine sebep olur.

Bakteriler – hücreleriniz tıkandığında, Propionibacterium acnes hızla çoğalmaya başlar. Bu kimyasal bir reaksiyon yaratır ve çevredeki ciltte iltihaplanma yaşarız.

Akne Teşhisi

Dermatolog; sivilcenin teşhisi için öncelikle hastanın cildini kontrol ederek sizde sivilcenin olup olmadığını kontrol eder. Akne gibi görünebilecek başka cilt bozuklukları da vardır. Sivilceniz varsa, dermatolog sivilceyi ilk olarak değerlendirecektir. 1. sınıftan 4. sınıfa kadar dört akne derecesi vardır. 1. derece akne hafif aknedir ve 4. derece şiddetlidir. Burada ciltte birçok nodül, püstül ve kist bulunur. Birçok beyaz nokta ve siyah nokta vardır. Muhtemelen yüz dışındaki diğer vücut kısımlarına da yayılan belirgin iltihaplanmalar vardır. Ardından hastanın cildinde ne tür sivilceler görüldüğünü not eder.

Sivilceyi önlemek için ipuçları – Sivilceniz olduğunu öğrenirseniz veya gelecekte sivilcenin oluşumunu önlemek isterseniz; ondan kurtulmanın yolları var. Aşağıda verilen ipuçları akne ile etkili bir şekilde baş etmenize ve sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

  • Cilt gözeneklerini temizlemek için daima doğal ve kimyasal içermeyen cilt ürünleri kullanın ve yeni lekelerin oluşumunu azaltmaya çalışın. Her gün yatmadan önce yüzün temizlenmesi, sağlıklı ve lekesiz bir cilt elde etmenin ilk adımıdır.
  • Yüzü yıkamak için temiz bir bez veya havlu kullanın. Akneye neden olan bakteri nemli yüzeyde hızla çoğalır ve bir dahaki sefere kullandığınızda cildinize geri döner.
  • Yüzünüze bulaşan fazla yağ ve kiri, kıllarınız, elleriniz ve yüzünüzden uzak tutmaya çalışın. Bu, gözenek tıkanmasına ve bakteri büyümesine neden olur.
  • Yeterli su için ve bol miktarda taze sebze ve meyve içeren dengeli bir diyet tüketin.
  • Sırt ve omuzdaki sivilceler, cildin nefes almasına izin vermeyen giysiler giyilerek tedavi edilebilir.
  • Yeterli uyku alarak stres seviyenizi etkili bir şekilde yönetin. Cildimizin yeniden inşa edilmesi ve onarılması için yeterince dinlenmeye ihtiyacı vardır.
  • Kadınlar yoğun makyaj ve yağ bazlı losyonlardan kaçınmalıdır.